Szeroka działalność naukowa i społeczna została dostrzeżona przez władze regionu. Podczas ostatniej sesji lubuskiego sejmiku wręczono odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Lubuskiego”. Jedną z nagrodzonych jest prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec z Wydziału Pedagogiki, Psychologii i Socjologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Prof. Narkiewicz-Niedbalec działa w Polskim Towarzystwie Socjologicznym, a lokalnie – także w Lubuskim Towarzystwie Naukowym i Lubuskim Stowarzyszeniu Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin. Oprócz tego podejmuje badania naukowe na zielonogórskiej uczelni, choć jest to praca bardziej pedagogiczna niż socjologiczna. Wykładowczyni mówi jednak wiele o działalności zielonogórskich socjologów, ponieważ dotyczy ona ważnych spraw dla mieszkańców regionu.
Od kilku już lat diagnozowana jest sprawa planowanej kopalni w Brodach. Diagnoza dotyczy tego, jak mieszkańcy przyjęli ideę i jak zmieniali swój stosunek do tego projektu. Prof. Mariusz Kwiatkowski prowadzi badania na temat rewitalizacji społecznych, jak i sieci społecznych. (…) W maju będzie konferencja prezentująca m.in. wyniki tych badań.
W Lubuskim Towarzystwie Naukowym prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec pełni funkcję sekretarza pisma „Rocznik Lubuski”. Periodyk istnieje od 1959 roku, jednak nie zawsze miał profil naukowy.
Początkowo (…) był przygotowywany przez Lubuskie Towarzystwo Kultury, a w ostatnich blisko dwudziestu latach ma wyraźny profil naukowy, ponieważ jest wydawany przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe. Dyskutowaliśmy na posiedzeniu zarządu, jaki sens mają tego typu towarzystwa i czy mają sens w dobie mediów elektronicznych. Ale nawet podtrzymywanie tradycji czy spotkania o charakterze naukowym, np. wykłady zostały uznane za takie argumenty, że warto Lubuskiemu Towarzystwu Naukowemu poświęcić uwagę.
Zainteresowanie pisaniem do „Rocznika Lubuskiego” rośnie. Tworzą go m.in. socjologowie, politolodzy i inni specjaliści od nauk humanistycznych i społecznych. W tej chwili czasopismo znajduje się na liście punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Równie ważny obszar pracy prof. Narkiewicz-Niedbalec to Lubuskie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona i ich Rodzin. Organizacja planuje w tym roku kolejny wyjazd rehabilitacyjny dla chorych oraz konferencję poświęconą Jamesowi Parkinsonowi.
W obecnym roku po raz kolejny przystąpiliśmy do konkursu Regionalnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Gimnastyka będzie kontynuowana. Otrzymaliśmy także środki na przeprowadzenie konferencji dotyczącej 200. rocznicy urodzin Jamesa Parkinsona. To przypada 11 kwietnia i wtedy obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Osób z Chorobą Parkinsona.
Rozmowy Mateusza Kasperczyka z prof. Ewą Narkiewicz-Niedbalec można posłuchać poniżej.
Godzina Rektorska – prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec – cz.1
Godzina Rektorska – prof. Ewa Narkiewicz-Niedbalec – cz.2