UCZELNIA:

Zawód zaufania społecznego – prawo na UZ

Na uniwersytetach Wydziały Prawa i Administracji cieszą się często większym prestiżem aniżeli pozostałe Wydziały. Z czego to wynika?
    Mówienie o większym prestiżu jest chyba przesadą – co najwyżej występuje większa popularność. Związane to jest z przyszłą profesją należącą do kilkunastu cieszących się największym zaufaniem społecznym. Prawnika w różnych rankingach często stawia się na równi z lekarzem czy architektem.

W grudniu 2012 r. wiele instytucji państwowych i samorządowych w regionie podpisało porozumienie w sprawie powołania i rozwoju Wydziału Prawa i Administracji. Co  sprawiało największe trudności  przy organizacji tego Wydziału na Uniwersytecie Zielonogórskim?
    Wbrew pozorom nie kadra. Wystarczającą do tzw. minimum ilość deklaracji o ewentualnej przyszłej pracy na nowym wydziale uzyskano
w ciągu pierwszych dwóch miesięcy. Były i są pewne trudności z uznaniem habilitacji niemieckich. Stosunkowo najtrudniej było znaleźć odpowiednie pomieszczenia odpowiadające specyfice Wydziału.

Skąd pochodzą nauczyciele akademiccy, którzy podejmą pracę na nowym Wydziale?
    Deklaracje złożyli profesorowie z pięciu ośrodków akademickich w Polsce i dwóch niemieckich, a także doktorzy prawa (w tym praktycy) z kilku polskich miast. O tym, kto w rzeczywistości będzie pracował na nowym Wydziale będzie można powiedzieć po zakończeniu procedury konkursowej. Należy pamiętać, że liczba pracowników zależeć będzie też od liczby studentów, a ta będzie stopniowo wzrastać po ukończeniu roku przez kolejny rocznik.

Jakie katedry wejdą w skład nowego Wydziału?
    Na Wydziale Prawa i Administracji będą działały następujące katedry: Prawa Konstytucyjnego; Teorii Prawa; Prawa Karnego i Postępowania Karnego; Prawa Cywilnego, Postępowania Cywilnego oraz Komparatystyki Prawa Prywatnego; Prawa Administracyjnego i Finansowego; Systemów Ustrojowych i Praw Człowieka; Prawa Międzynarodowego i Europejskiego oraz Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Historii Prawa.

Dla większości z nas pojęcie ,,komparatystyka prawa prywatnego’’ jest niezrozumiałe. Proszę je wyjaśnić…
    Chodzi o potrzebne w okresie internacjonalizacji nauki i życia ekonomicznego badania i studia prawno-porównawcze. Instytucje prawa cywilnego nie wszędzie wyglądają tak samo. Poznanie różnic i wypływających z nich wniosków jest konieczne dla  zapewnienia pewności obrotu prawnego w stosunkach przekraczających granice jednego państwa.

Czy przyszły prawnik powinien się wyróżniać specjalnymi cechami charakteru i innymi umiejętnościami, bez których nie poradzi sobie na tym kierunku studiów? Czy musi mieć wyśmienitą pamięć, bo inaczej nie opanuje przepisów prawa?
    Jest wiele przesady w obiegowym poglądzie, że studia prawnicze czy administracyjne to uczenie się na pamięć. Nawet najlepsza pamięć i warunkowana przez nią znajomość przepisów prawa nie zastąpi zdolności analizy norm, łączenia wszystkich wchodzących w grę przepisów itp. Pierwsze pytanie dotyczyło predyspozycji przyszłego adepta prawa, ale także i administracji. Na pewno musi to być osoba otwarta na poglądy innych, analizująca argumenty i na ich podstawie wyrabiająca sobie własne stanowisko. Nie ma mowy o przyjmowaniu z góry określonych sądów.

Studenci administracji podczas studiów pewnie będą mieli praktyki w urzędach.  Jak kwestia praktyk wygląda w przypadku studentów prawa? Czy u nich taką praktyką jest dopiero aplikacja?
    Nie, już w trakcie studiów każdy student prawa będzie musiał odbyć praktykę, która jest ważnym uzupełnieniem procesu dydaktycznego.
    Aplikacja jest rodzajem praktyki, może najważniejszą w danym zawodzie, ale nie jedyną. Obecnie zresztą są też inne drogi, poza aplikacją, na dochodzenie do zawodów prawniczych.

Na czwartym i piątym  roku studenci prawa  wezmą udział w unikalnym programie przygotowującym do aplikacji (do wyboru): adwokackiej, komorniczej, notarialnej, ogólnej lub radcowskiej. Na czym polega unikalność tego programu?
    Zwykle dopiero po studiach organizowane są kursy przygotowujące do określonej aplikacji. Uniwersytet Zielonogórski będzie oferował odpowiedni program jeszcze przed ukończeniem studiów, co pozwoli połączyć ogólne przygotowanie prawnicze, z wymogami koniecznej specjalizacji. Naszym celem jest jak najlepiej przygotować studentów do zawodu prawnika i wyposażyć w odpowiednie kompetencje społeczne zgodnie z Krajowymi Ramami Kwalifikacji.

W jakie kompetencje zostaną wyposażeni absolwenci kierunku administracja?
    Podstawowe cele kształcenia na kierunku administracja to wszechstronne przygotowanie do pracy w administracji rządowej, gospodarczej i samorządowej oraz przygotowanie absolwenta do pełnienia funkcji menedżerskich w szeroko rozumianej administracji. Studiowanie na kierunku administracja przygotowuje przyszłych urzędników do prawidłowego, sprawnego zarządzania i wykonywania zadań związanych z pracą w instytucjach państwowych oraz na stanowiskach w firmach prywatnych.

Ilu studentów na Uniwersytecie Zielonogórskim będzie mogło rozpocząć studia na kierunku prawo, a ilu na kierunku administracja w październiku 2014 r.?
    Określone przez władze Uniwersytetu Zielonogórskiego limity na pierwszy rok (a tylko taki na razie rusza), to 150 osób na prawo stacjonarne i 150 na niestacjonarne. Natomiast na studia I stopnia na kierunku administracja przyjmiemy po 150 osób w obu trybach oraz po 150 osób na studia magisterskie w obu trybach.

Serdecznie dziękuję Panu Profesorowi za rozmowę.
 

Autor: Ewa Tworowska-Chwalibóg

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00