Jedni żyją Fryderykami, inni Laurami. I to nie byle jakimi – Laurami Naukowca dla najlepszych projektów studenckich na Uniwersytecie Zielonogórskim. Nagrody wręczono po raz trzeci.
Laur Naukowca jest przyznawany w dziewięciu kategoriach, m.in. za międzynarodowy projekt roku, aktywność artystyczną oraz innowacyjny projekt roku. Uhonorowany zostaje także opiekun koła naukowego.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się kategoria „najpopularniejszy projekt roku”. Zgłosiło się do niej 15 organizacji.
– Kandydaturę do najpopularniejszego projektu roku zgłosiło 15 kół. Jest to zdecydowanie więcej niż było w poprzednich latach. Cieszy nas to bardzo, ponieważ to daje nam motywację do dalszego działania, że ta gala ma jednak pozytywny efekt, a nie jest to proste wydarzenie, które się odbywa i głos po nim zanika – stwierdził Maciej Kwiatkowski, przewodniczący komisji ds. kół naukowych i organizacji studenckich Parlamentu Studenckiego UZ.
Laureata wyłoniono poprzez głosowanie internetowe. Zostało nim koło „Architektura w przestrzeni zrównoważonej”, które realizowało projekt „Architektura przeciw bezdomności”. Jego przedstawicielki – przewodnicząca Brygida Równicka oraz zastępca sekretarza, Joanna Wróblewicz – liczą, że dzięki nagrodzie nie spoczną, nomen omen, na laurach.
Dowiedzmy się więcej o nagrodzonym działaniu:
– Był to projekt w Krzywej. Budowaliśmy zespół domów atrialnych, gdzie mają mieszkać osoby bezdomne i matki samotnie wychowujące dziecko. Myślę więc, że to także społeczna inicjatywa. Ogólnie będąc tam na warsztatach i budując domy, bardzo dużo rozmawialiśmy z tymi ludźmi o ich sytuacji. Często opowiadali o tym, jak to się stało, że stali się bezdomni. Byli to też ludzie, którzy mają często problemy społeczne, problemy z zaaklimatyzowaniem się w społeczeństwie – mówiła Joanna Wróblewicz.
– Architektura nie polega tylko na tym, żeby coś wybudować i żeby to służyło. Musimy również zadbać o psychikę osoby, która będzie tam przebywać, o to, w jaki sposób się zaaklimatyzuje i aby umiała przez to, że dostała tę pomoc, przekazać ją dalej – dodała Brygida Równicka.
Wsparciem dla młodych architektów była m.in. pomoc przyszłych mieszkańców domów przy budowie. W przyszłości koło architektoniczne będzie brać udział w kolejnych warsztatach. Zaprezentuje się też na Festiwalu Nauki.
Na gali w Lubuskim Teatrze zagościli także m.in. popularyzatorzy nauki. Reprezentanci Koła Naukowego Laboratorium Matematyczne „Paradoks” są znani przede wszystkim jako organizatorzy Zielonogórskiej Nocy Matematyki.
– Poprzez aktywizację, zabawę, różnego rodzaju przedstawianie ciekawostek matematycznych, pragniemy przekazać wszystkim, że matematykę wykorzystujemy też w życiu codziennym. W tym roku głównym projektem była Zielonogórska Noc Matematyki. Zaprosiliśmy uczniów, by pobawili się matematyką w wieczornym klimacie. Zarówno studenci mogli przekonać się, czy potrafią przekazywać wiedzę, jak i uczniowie poznali to, po co przyszli na warsztaty. Ja jestem ze specjalności nauczycielskiej, więc dla mnie działalność w kole jest przede wszystkim nabieraniem doświadczenia – mówiła Marta Kozdraś, studentka matematyki i członkini koła.
O tym, jak ważne i potrzebne aktywnym studentom jest wsparcie wykładowców, świadczy Laur przyznawany w kategorii „opiekun roku”. Otrzymała go dr Nel Bielniak, opiekunka Koła Naukowego Rusycystów. Zapytana o cechy, które pomagają w komunikacji ze studentami, odpowiada:
– To przede wszystkim entuzjazm i energia. Te osoby, które mnie znają, wiedzą, że mam ich chyba w nadmiarze, bo udziela się to studentom. Moi studenci zgłaszają się ze wszelkimi problemami, od osobistych po związane z działalnością koła. Współorganizujemy Dni Języków Obcych, mamy projekt Dni Kultury Słowian Wschodnich, „Licealiści na UZecie”, angażujemy szkoły z naszego województwa i spoza niego. jeździmy też do szkół. Naszym głównym założeniem jest kultywowanie kultury wschodniosłowiańskiej. Mamy nadzieję, że co roku uda nam się robić to lepiej.
Pełną listę zdobywców Lauru Naukowca znajdziecie na Facebooku Parlamentu Studenckiego UZ.