UCZELNIA:

ZielMAN ma 15 lat

W chwili obecnej ZMSK ZielMAN składa się z 15 podstawowych węzłów sieci w budynkach Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz 17 węzłów poza terenem uczelni i świadczy usługi dostępu do Internetu m.in.: dla Urzędu Miasta Zielona Góra, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze, Urzędu Starosty Zielonogórskiego, Centrum Zarządzania Kryzysowego, Straży Pożarnej, Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, Wojewódzkiej Dyrekcji Dróg Publicznych oraz innych instytucji, firm i mieszkańców miasta.
 
Zielonogórska Miejska Sieć Komputerowa (ZMSK) ZielMAN jest stale rozbudowywana i obecnie składa się z trzech segmentów: z istniejącej w Zielonej Górze od 15 lat sieci ZMSK ZielMAN, zbudowanej w 2010 roku na terenie miasta Sulechów Sulechowskiej Miejskiej Sieci Komputerowej (SMSK) SulMAN oraz istniejącej w mieście Nowa Sól Nowosolskiej Miejskiej Sieci Komputerowej (NMSK) SolMAN, która w roku 2011 jest rozbudowywana. Wszystkie te sieci razem tworzą sieć komputerową tzw. “Lubuskiego Trójmiasta”.

Sieć komputerowa “Lubuskie trójmiasto” aktualnie składa się z 45 węzłów: 32 występują w Zielonej Górze, na terenie Sulechowa funkcjonuje 12 węzłów zaś Nowa Sól dysponuje jednym. Uniwersytet Zielonogórski poprzez Centrum Komputerowe zarządza siecią światłowodową o długości ponad 102 km, z czego 43,5 km linii światłowodowych w Zielonej Górze (40 km) i Sulechowie (3,5 km) stanowią własność uczelni, a pozostała część (58,5km) jest dzierżawiona od innych operatorów usług teleinformatycznych. Sieci ZielMAN, SulMAN i SolMAN są własnością Uniwersytetu Zielonogórskiego.

ZMSK ZielMAN jest siecią zarówno ogólnouczelnianą, metropolitalną, ale przede wszystkim jej zastosowanie ma charakter interdyscyplinarny. W wyniku 15-to letniej działalności i (z)realizowanych projektów powstały nowe możliwości dla realizacji badań naukowych, współpracy pomiędzy Uniwersytetem Zielonogórskim a biznesem na płaszczyźnie krajowej i międzynarodowej. Potencjał sieci jest i systematycznie będzie wykorzystywany w działalności Parku Naukowo ? Technologicznego w Nowym Kisielinie, w usługach Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej, ale także dla rozwoju telemedycyny w Szpitalu Wojewódzkim SP ZOZ w Zielonej Górze, co bezpośrednio ma wpływ na kształt gospodarki naszego regionu.

Autor: Źródło: UZ

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00