WINOBRANIEZIELONA GÓRA:

Zabytki i smaki lubuskiego winiarstwa czekają na odkrycie!

Winiarze i regionaliści na różne sposoby starają się promować winiarskie oblicze Zielonej Góry. Podczas Winobrania zapraszają na spotkania ze znawcami produktów lokalnych winnic. Przy okazji zaprezentują historyczne obiekty związane z winiarstwem w mieście.

W piątek i w sobotę o godzinie 17:00 odbędą się dwie imprezy. O różnych gatunkach winiarskich wyrobów opowiedzą eksperci: Tomasz Prange-Barczyński i Maciej Nowicki. Miejscem spotkań będzie zabytkowa piwnica przy ulicy Wodnej 32.

Została wybudowana przez znamienitego zielonogórskiego winiarza, Johanna Jeremiasza Seydela w 1786 roku, w końcówce XVIII wieku. Jest to tak naprawdę chyba jedyna tego typu piwnica w Polsce. Wyjątkowość tej piwnicy polega na tym, że jest wbudowana w zbocze góry. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, natomiast w środku jest ogromna kubatura.

Piwnice winiarskie są jednym ze skarbów kultury materialnej Zielonej Góry, podobnie jak pozostałości wytwórni trunków i domy, w których mieszkali winiarze.

Dwa wydarzenia dla miłośników kultury winiarskiej przygotowuje również Palmiarnia. Będzie to jutrzejsza impreza zatytułowana „Riesling w Grünbergu”, która rozpocznie się o 17:00 oraz piątkowa gala o 21:00, połączona z prezentacją produktów z około 20 lubuskich winnic. Po Winobraniu winiarze szykują natomiast tzw. spacer pandemiczny. Skąd się wzięła jego nazwa i jaka będzie trasa wycieczki?

Spacer pandemiczny od kaplicy do piwnicy, ponieważ jak wiadomo, Zielona Góra jest związana z historią zarazy, nie tylko tej współczesnej. W 1314 roku ci, którzy uciekli z miasta na winnicę właśnie tu, na dzisiejsze osiedle Słowackiego, ocaleli. Powstała kaplica jako wotum dziękczynne, właśnie w 1314 roku.

Spacer pandemiczny jest planowany pod koniec września.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00