ZIELONA GÓRA:

Chłopiec z konikiem [Nieznana Zielona Góra, odc. 12]

Rzeźba na Winnym Wzgórzu jest prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalną w naszym mieście. Jaka jest jest historia?

Pomnik stojący dziś przed Palmiarnią pierwotnie znajdował się przed krośnieńskimi koszarami piechoty Wehrmachtu. Stał tam do końca II wojny światowej i nie ucierpiał w działaniach wojennych.

„Chłopiec ze źrebięciem” (Knabe mit Fohlen), bo taka jest oryginalna nazwa tej rzeźby, jest dziełem berlińskiego rzeźbiarza Hansa Krückebergera (1878-1952). Powstał w pierwszej połowie lat 30. XX wieku. Dzieło błędnie jest przypisywane, przez większość autorów tekstów popularnonaukowych, Josefowi Thorakowi (1889-1952).

„Chłopiec ze źrebięciem” w Zielonej Górze na Winnym Wzgórzu. Pocztówka z 1963 r. z kolekcji Grzegorza Biszczanika.

Powielanie nieprawdziwej informacji, że dzieło należy do prac Thoraka wynika z kwestii podobnego motywu w jego twórczości – chłopca i konia. Sygnatura twórcy znajduje się na podstawie pomnika i jednoznacznie wskazuje na twórcę – Krückebergera ? Dzieło dokładnie jest opisane w Crossener Kreiskalendar z 1942 r.

Pierwotne miejsce rzeźby. Koszary piechoty Wehrmachtu w Krośnie Odrzańskim.

W latach 50. XX wieku pomnik w nieznanych okolicznościach został przewieziony przez milicję do Zielonej Góry, gdzie został ustawiony na… placu przy Klubie Sportowym „Gwardia” przy ul. Strzeleckiej. Po wybudowaniu Palmiarni w 1961 r. znalazł się na schodach prowadzących do nowo otwartej kawiarni z dancingiem, gdzie stoi do dziś.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry

Zobacz więcej
- REKLAMA -
Back to top button