Zmiany klimatu doskwierają nam nie tylko w skali globalnej, ale również lokalnej. Co możemy zrobić na „własnym podwórku”, aby zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie człowieka na przyrodę? O tym będą rozmawiać uczestnicy Zielonogórskiego Panelu Klimatycznego.
Jest to inicjatywa Ruchu Miejskiego Zielona Góra. Społecznicy wzorują się na innych miastach, które organizują podobne spotkania. Jedną z kwestii, która być może będzie omawiana w trakcie panelu, jest poziom zadrzewienia Zielonej Góry.
Musimy zauważyć, że Zielona Góra po połączeniu z gminą zyskała na powierzchni i lesistości. To prawda. Tylko jeżeli zakładamy, że człowiek ma pewną stałą objętość krwi, to ona musi krążyć po całym organizmie. A teraz załóżmy, że cała krew gromadzi się w jednej części ciała albo jednej nagle nie odżywia. Co się dzieje z tą częścią? Obumiera. A krwi jest tyle samo. Czyli nie chodzi o to, ile mamy, ale również o to, ile i jak rozprzestrzeniona jest zieleń. Choćby te lasy zielonogórskie. Wystarczy wejść na Google Maps i zobaczyć rzut z góry. Zauważymy, że stara Zielona Góra to niestety szara plama na tle zielonej, wielkiej plamy, jaką daje była gmina.Sebastian Pilichowski, biolog, przedstawiciel Ruchu Miejskiego Zielona Góra
Na Zielonogórskim Panelu Klimatycznym mają być poruszone również zagadnienia związane z geologią i zasobami wodnymi miasta.
Pustelnik jest przykładem, gdzie niestety tej wody jest coraz mniej. To już Niemcy dostrzegli, ponieważ za Niemca było 12 młynów zbożowych na Pustelniku. I to Niemcy ostatni zamknęli. Dzisiaj niestety jesteśmy świadkami, że się to pogarsza. A jeżeli te źródliska na Wzgórzach Piastowskich wyschną, to Pustelnik i Dłubnia będą obsychać. Podobna sytuacja, która mnie wybitnie martwi, to źródliska Gęśnika przy Osiedlu Mazurskim.Sebastian Pilichowski
Organizatorzy chcą przejść od tematów ogólnych, związanych z całym miastem, do problemów, z którymi muszą mierzyć się osiedla i byłe wsie wokół Zielonej Góry. Wtedy przeprowadzą tzw. warsztaty klimatyczne w poszczególnych okręgach miasta i wypracują strategię dobrych praktyk na rzecz ochrony klimatu.
Zielonogórski Panel Klimatyczny odbędzie się 21 września.