Będą nowe zasady dotyczące budżetu obywatelskiego. Rada miasta przyjęła projekt uchwały w sprawie wymagań, jakie powinien on spełniać. Zmiany były konieczne, ponieważ BO regulują już przepisy krajowe.
Projekt uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego został przygotowany przez miasto, a następnie poddany konsultacjom. Kilka środowisk społecznych zgłosiło poprawki, które weszły do projektu jako autopoprawki prezydenta.
Projekt uchwały w takim kształcie trafił na sesję rady miasta. Radni przegłosowali go wraz z zaproponowanymi poprawkami.
Swoje sugestie zmian, jak zapowiadali wcześniej, przygotowali też radni z klubu Koalicji Obywatelskiej. Proponowali na przykład, aby mieszkańcy mogli głosować na więcej niż jedno zadanie zgłoszone do BO oraz aby zrezygnować z minimalnej kwoty 100 tysięcy złotych na jeden projekt. Propozycje zostały jednak odrzucone w głosowaniu. Rozczarowania nie kryje Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu radnych.
W odpowiedzi wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk stwierdził, że przy wykonywaniu zadań z budżetu obywatelskiego należy wziąć pod uwagę możliwości administracyjne. Miasto nie jest w stanie zrealizować zbyt wielu projektów, ponieważ obecna liczba urzędników nie jest do tego przygotowana. – A praktyka i tak pokazywała, że mieszkańcy wybierali zadania o minimalnej wartości 200 tysięcy złotych – podsumował Kaliszuk.