WAŻNEZIELONA GÓRA:

Mija rok od pierwszej operacji z robotem da Vinci w Szpitalu Uniwersyteckim [WIDEO]

Mija rok od pierwszych operacji przeprowadzonych z wykorzystaniem robota da Vinci w Szpitalu Uniwersyteckim. Przez 12 miesięcy to niemal 120 zabiegów. Na ten moment robota wykorzystują urolodzy, chirurdzy, chirurdzy dziecięcy oraz ginekolodzy.

Niebawem dołączą do nich również  torakochirurdzy i otolaryngolodzy. Ci ostatni, jako drudzy w Polsce będą wykonywać zabiegi chirurgii robotycznej w zakresie głowy i szyi. Mówi prof. Paweł Golusiński, kierownik oddziału Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej.

My wykorzystujemy robota nieco inaczej, ponieważ wsadzamy ramiona robota poprzez usta chorego. Otwieramy tym samym wachlarz zabiegów, który nie jest możliwy przy wykorzystaniu żadnej innej technologii medycznej. Mowa tutaj między innymi o nowotworach migdałka podniebiennego, nowotworach górnej części krtani oraz guzów w przestrzeni przygardłowej.

– Chirurgia robotyczna daje nam niebywałą przewagę nad chirurgią klasyczną – dr Michał Michalczyk, ginekolog.

Przede wszystkim są to zabiegi o wiele mniej inwazyjne. System robotyczny pozwala nam na większą precyzję i lepszą wizualizację. Podczas takich zabiegów operator ma obraz 3D, co pozwala mu na lepszą identyfikację chorych tkanek. Ponadto zakres ruchów narzędzi chirurgicznych jest o wiele większy niż zakres ruchu ręki chirurga.

Każdy z zespołów, który operuje z pomocą robota da Vinci, musiał zostać odpowiednio przeszkolony. Jak podkreśla lek. Paweł Matecki, koordynator wdrażania robotyki w SU, lecznica na ten moment dysponuje nie tylko wykwalifikowanymi w tym zakresie lekarzami, ale również pielęgniarkami.

Mamy w tej chwili przeszkolone cztery instrumentariuszki, czyli pielęgniarki operacyjne w zakresie robotyki. Współpracują one z każdym z zespołów, stają do wszystkich zabiegów. Znają od podszewki całego robota, ten system i narzędzia.

Z okazji rocznicy operowania robotem da Vinci, w strukturach szpitala utworzono Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Robotyki dla Dzieci i Dorosłych.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00