Nadszedł czas na podsumowanie Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Nawiązania do święta rozciągnęły się w audycji prawie na cały miesiąc, ale o to właśnie chodziło. Trudno przecież pominąć krakowski pomysł na Miesiąc Języka Ojczystego czy zielonogórskie „Potyczki z polszczyzną”.
Konkurs o tematyce językowej z okazji Dnia Języka Ojczystego zorganizowano po raz trzeci. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych odpowiadali na pytania związane z historią języka polskiego czy ortografią. Zostali przepytani także przez nas.
Wiemy już, co myślą o kulturze języka. Jak natomiast tę kwestię widzi prof. Marian Bugajski? Czy młodzież słusznie jest krytykowana za swoją polszczyznę?
Nie ma jednoznacznej oceny. Ja tylko wiem, że powszechne są narzekania na to, że norma językowa się rozluźniła. Ale zawsze czy przeważnie mówi się o tym w kontekście młodzieży: młodzież psuje język, obyczaje, w ogóle jest okropna. Ja pracuję z młodzieżą na studiach i nie mam wrażenia, że jest aż tak straszna.
Może warto więc zacząć od siebie, zanim zacznie się krytykować młodych ludzi, a promować poprawny i kulturalny język?
Powinniśmy w ogóle zwracać uwagę na swoje zachowanie. Jeśli mówimy o kulturze języka i codziennego bytowania, to dobrze jest zwrócić uwagę na bylejakość naszych zachowań, mowy, produkowanych tekstów, również tych dziennikarskich, ale i tekstów językoznawców – uważa prof. Bugajski.
Pamiętajmy, że nawet językowe autorytety stale poszerzają i aktualizują swoją wiedzę językową.
Całość audycji poświęconej obchodom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego – poniżej.
Polski na tapecie – audycja z 3.03.