Działalność Muzeum Ziemi Lubuskiej wiąże się z promowaniem lokalnej historii i sztuki nie tylko poprzez wystawy. We współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej instytucja przygotowuje rozmaite publikacje o regionie – czasopismo „Museion” oraz roczniki „Studia Zielonogórskie” i „Ziemia Lubuska”.
„Studia Zielonogórskie” mają bardzo długą tradycję. W tym roku ukazał się ich dwudziesty trzeci tom. Publikacja składa się z artykułów, które dotyczą historii, gospodarki czy administracji Zielonej Góry.
Mamy kilkanaście artykułów, tak jak to zwykle jest. One są podzielone na działy. Trudno będzie mówić o wszystkich, ale chciałabym wymienić kilka. Między innymi mamy artykuł Igora Myszkiewicza o zielonogórskich pomnikach i rzeźbach plenerowych po 1989 roku. Mamy też oczywiście tekst ze źródeł, opracowań dokumentów SB. Dotyczy to tym razem naszego aeroklubu w Przylepie – to jest artykuł pana Zygmunta Traczyka. Jest też artykuł pana Gerarda Nowaka, który dotyczy Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca.Anitta Maksymowicz, członkini Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Ziemi Lubuskiej
O wiele młodszym, ale równie ciekawym pismem jest „Ziemia Lubuska”. Jego tematyka obejmuje np. winiarstwo, zawarte są w nim też artykuły wspomnieniowe. Dotychczas wydano cztery tomy tego rocznika.
To właściwie w naszym zamyśle jest odpowiednik „Studiów Zielonogórskich”, ale w znaczne szerszej skali. Czyli właśnie dotyczy Ziemi Lubuskiej, województwa lubuskiego. Zależy nam na tym, żeby pokazywać nasze region historycznie, a więc nie tylko po 1945 roku, kiedy znamy już tę Ziemię Lubuską, ale właśnie jej historię jako i Brandenburgii, i Dolnego Śląska, i kawałka Wielkopolski. Mamy autorów z Zielonej Góry, ale też z północnej części województwa.Anitta Maksymowicz
Publikacje na temat miasta i regionu są dostępne w muzealnym sklepiku.
Audycja Ekspozycje – Anitta Maksymowicz