Książek z poradami językowymi jest mnóstwo. Czym więc wyróżnia się publikacja „Lepiej po polsku”? Z pewnością swoją formą, która może przypaść do gustu wielu osobom.
Nierzadko ludzie, którzy mają jakieś językowe wątpliwości, oczekują, że otrzymają natychmiastową odpowiedź. I dla takich osób jest przeznaczona rubryka „W skrócie”, w której autor – prof. Andrzej Markowski – krótko wyjaśnia różne zawiłości języka polskiego.
Z kolei dla tych, którym to nie wystarczy, mamy część zatytułowaną „Dla dociekliwych”. Dzięki niej można uzupełnić swoją wiedzę albo po prostu bardziej szczegółowo poznać interesujące nas zagadnienie.
W ten sposób prof. Andrzej Markowski odpowiedział na 100 różnych pytań dotyczących poprawności językowej. Pisze np. o tym, czym różnią się czasowniki „adaptować” i „adoptować”, kiedy używać słowa „bynajmniej” i co to znaczy „iść po linii najmniejszego oporu”.
Lektura poradnika „Lepiej po polsku” może też być okazją do poznania dokonań prof. Andrzeja Markowskiego. Wraz z dwoma innymi językoznawcami – prof. Janem Miodkiem i prof. Jerzym Bralczykiem należy do czołowych popularyzatorów kultury i poprawności języka polskiego. Wszyscy trzej specjaliści mają zresztą na koncie wspólne książki, takie jak „Wszystko zależy od przyimka”.