– Zazwyczaj studenci przychodzą na studia polonistyczne ze znajomością takich klasycznych tekstów Herberta, typu „Przesłanie Pana Cogito” czy „Apollo i Marsjasz”. Na zajęciach wspólnie odkrywaliśmy całkiem nowe oblicze poety – wspomina prof. Małgorzata Mikołajczak, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kilkanaście lat temu, właśnie od zajęć ze studentami, zaczęła naukowo interesować się twórczością tego artysty.
Początkowo w wierszach Herberta widziała przykład wiersza wolnego, czyli nieopartego na żadnym schemacie rytmicznym. Później okazało się jednak, że jest inaczej – utwory mają nie tylko konkretną budowę (np. heksametru, czyli wiersza sześcioakcentowego) ale i ukryty sens.
Dziś pani profesor jest uznaną ekspertką w dziedzinie poezji Herberta. Ma w dorobku trzy monografie na ten temat, bierze też udział w licznych konferencjach oraz wydarzeniach poświęconych poecie (ostatnio w Warszawskim Festiwalu Herbertowskim). W tym roku, nakładem wydawnictwa Ossolineum, ukazał się „Wybór poezji” Zbigniewa Herberta, ze wstępem i w opracowaniu prof. Małgorzaty Mikołajczak.
Książka ukazała się w prestiżowej serii „Biblioteka Narodowa”. Informacje o niej można znaleźć na stronie wydawnictwa Ossolineum.
Z całej audycji dowiecie się również, jakie utwory Zbigniewa Herberta należą do prywatnego kanonu wierszy pani profesor.
Polski na tapecie – audycja z 23.11.