Świat dziecka. Zwariowany, pełen energii, kolorowy. Choć jest w nim także miejsce na smutek. Tak jak w świecie dorosłych. Dzieciństwo to taki szczególny okres w życiu człowieka. To wtedy kształtuje się nasza osobowość, charakter i podejście do ludzi. To właśnie dzieciństwo, zdaniem psychologów, a dokładniej środowisko i wszystkie czynniki zewnętrzne, mają wpływ na nasze późniejsze, już dorosłe życie. Na naszą psychikę.
Świat dziecka, tak jak świat dorosłych, jest dwubiegunowy. Dobry i zły. Ale tylko w świecie dziecka i oczami dzieci możemy ujrzeć lub wyobrazić sobie elfy, duchy, wróżki. Jakie mają ulubione zabawki, które zabierają na przykład na wakacje? Mają swoich wymyślonych przyjaciół, którym nadają imiona i nie wstydzą się o tym mówić. To dzieci z dumą opowiadają, kim chcą być w przyszłości. Nie wstydzą się albo może nic nie robią sobie z wpadek czy krytyki innych. Choć i to zależy od ich wrażliwości naszych milusińskich.
Czy nie chcielibyście spojrzeć na świat oczami dziecka? Jeżeli tak, to zapraszam już jutro do audycji “Milion Myśli”. Naszym poetom się udało. Otrzymałam wiersze dorosłych już ludzi, których temat jest świat dziecka. Trochę to nietypowe, ale poezja, jak widać nie musi mieć tylko ciężkiego brzmienia.
W tym wydaniu także wywiad z Ryszardem Mierzejewskim, doktorem nauk humanistycznych, kulturoznawcą. Autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu kulturoznawstwa, nauk o mediach i komunikacji społecznej, filozofii i metodologii nauk, ale przede wszystkim poetą, który postara się wytłumaczyć, czym jest poezja i kim jest poeta oraz czy studenci chętnie piszą, a przede wszystkim o czym piszą?
Zachęcam do wysyłania wierszy na: . Razem z Wami, a właściwie w głównej mierze dzięki Wam i Waszej twórczości, ta audycja powstaje. Może macie jakieś pomysły na temat kolejnej audycji? Czekam na propozycje! Zapraszam na jutro, na godz. 19 do Akademickiego Radia Index.
Autor: Ula Seifert