Grill, kajaki, czy koncert? Propozycji na aktywny wypoczynek podczas długo wyczekiwanej “majówki” jest sporo. Po raz kolejny Wrocław wychodzi z ofertą spędzenia wolnych dni w towarzystwie muzyków polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Podczas trzech dni na deskach Hali Stulecia oraz Pergoli zaprezentuje się ponad 30 wykonawców. Postanowiliśmy sprawdzić dla Was tegoroczny line up festiwalu.
1 Maja – Gitarowy Rekord Guinnessa
Tradycyjna już 3-Majówka rozpoczyna sezon plenerowych festiwali w Polsce. Od dwóch lat impreza połączona jest z biciem Gitarowego Rekordu Guinnessa odbywającym się 1 maja na wrocławskim rynku. Aktualny rekord pochodzi z 2016 roku. Wynik, to 7356 równocześnie grających instrumentów. W tym roku na scenie gitarzystów wspierać będą legendy polskiej gitary oraz redaktor naczelny światowego pisma poświęconego muzyce gitarowej. Nie zabraknie również specjalnych projektów muzycznych.
W celu przyciągnięcia jak największej ilości gitarzystów organizowany jest również koncert gwiazd. W tym roku w Hali Stulecia nie zabraknie muzyków światowego formatu takich jak: Kreator, The Dead Daises, czy Sinfonity .
The Dead Daises, oprócz największych hitów w postaci ” Long Way To Go”, czy “Midnight Moses” zaprezentuje materiał z nowej płyty. Ich 4 w dorobku studyjne wydawnictwo “Bur It Down” ukazało się na początku tego miesiąca. Album promuje singiel “Rise Up”
1 maja przed koncertem światowych legend, na scenie zaprezentuje się supergrupa z Polski. Coś co łączy te grupy oprócz dobrego rzemiosła, miłości do rock’n’rolla i mocniejszych brzmień to nie tylko 3-majówka, ale również Pol’And’rock Festival. Grupa The Dead Daises upodobała sobie wydarzenie na ponad 2 lata, Hunter natomiast na 14 edycji. Do tej pory grupa nagrała 7 albumów studyjnych oraz 4 krążki koncertowe. Dyskografię zespołu zamyka płyta zatytułowana „NieWolnOść” z 2016 roku.W chwili obecnej Hunter zaczyna rejestrować nowe ślady na kolejne wydawnictwo studyjne, którego premiera przewidywana jest na koniec wakacji 2018 roku. Równolegle grupa pracuje także nad swoim pierwszym materiałem akustycznym.
Tego wieczoru na scenie w Hali Stulecia zaprezentuje się również grupa Perfect oraz Lao Che z wydanym w lutym nowym albumem “Wiedza o Społeczeństwie”. O nowym wydawnictwie zespołu rozmawialiśmy z Karolem Golą i Mariuszem Denstem przy okazji koncertu w Zielonej Górze. Rozmowę z muzykami możecie znaleźć poniżej:
Więcej informacji o projektach, przygotowaniach oraz repertuarze Gitarowego Rekordu Guinnessa znajdziecie tutaj. Tam również podane są chwyty potrzebne do zagania piosenek.
2 maja
Kolejny dzień festiwalu rozpocznie się o godzinie 15:00 koncertem Jelonka na scenie Pergoli. Natomiast 30 minut później w Hali Stulecia zaprezentuje się Me And That Man, bez udziału Johna Portera. Nieobecność muzyka podczas 3-Majówki nie jest wyjątkiem. Po ciepło przyjętym debiucie w postaci płyty “Songs of Love and Death” muzyczna droga Nergala (Behemot) i Portera dobiegła końca. Nie oznacza to jednak koniec projektu pod szyldem Me And That Man. Darski w planach ma wydanie dwóch kolejnych albumów, z nowym muzykiem na pokładzie. Jest to Sasha Boole- ukraiński muzyk folkowy. Premiera nowego Me And That Man już w środę podczas 3-Majówki.
Każdy festiwal nie może obejść się bez legend. 2 maja ponownie nie zabraknie gwiazd polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. W line upie 3-Majówki wśród światowych nazwiska znalazła się Ayo. Swoją karierę muzyczną rozpoczęła w wieku 21 lat, wzorując się na artystach, takich jak: Pink Floyd,Jimmym Cliffie i Bobie Marleyu. Z artystycznej mieszanki powstaje brzmienie Ayo, łączące elementy soulu, reggae i folku. Do tej pory wokalistka wydała 5 studyjnych albumów. Jej dyskografię zamyka wydana w minionym roku płyta “Ayo”. Koncert w ramach 3-Majówki będzie jej pierwszą wizytą w Polsce z nowym materiałem.
Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00 w Hali Stulecia.
Do line-upu dołączył również ambasador tegorocznego Jarocina – Krzysztof Zalewski. Szerszej publiczności dał się poznać W 2003 roku jako zwycięzca drugiej edycji polskiego Idola. Na mocy wygranego kontraktu rok później ukazał się jego debiutancki album zatytułowany “Pistolet”. Po wydaniu płyty Zalewski znika z solowymi projektami na 9 lat. Przez ten czas jednak cały czas był obecny na scenie, rozwijał i szlifował warsztat u boku artystów taki jak: Nosowska oraz HEY, Muchy i Japoto, czy Brodka. Było warto. Jego drugi album studyjny “Zelig”, wydany w listopadzie 2013 zawiera 10 piosenek, które są swego rodzaju pamiętnikiem z ostatniej dekady. 3 lata później ukazuje się jego kolejny solowy album – Złoto, który na początku roku osiągnął status złotej płyty. Materiał promował teledysk do singla „Miłość miłość”, będący zapisem happeningu nawiązującego do twórczości Mariny Abramović z udziałem Natalii Przybysz. Dyskografię Zalewskiego zamyka wydany 26 stycznia album „Zalewski śpiewa Niemena”, będący zapisem nowych interpretacji utworów Czesława Niemena.
Koncert Krzysztofa Zalewskiego podczas 3-Majówki odbędzie się 2 maja o godzinie 17:00 we wrocławskiej Hali Stulecia.
3 maja
Na scenie w Hali Stulecia zaprezentuje się również Percival Schuttenbach z projektem”Wild Hunt Live”. Początki zespołu sięgają 2005 roku. Do tej pory grupa ma na swoim koncie 4 nagrane płyty: “Eiforr” (2007), “Oj dido” (2009), “Slava!” (2011) oraz “Slava II” (2014). Dodatkowo zespół zarejestrował nagranie koncertowe: “Slavny Tur – Live in Wrocław” (2014). Obecnie zespół szykuje się do wydania trzeciej z serii płyt zawierających pieśni Słowian wszystkich regionów, tym razem obejmującej pieśni Słowian Zachodnich. Percival w ciągu swojej kariery wziął udział w wielu projektach pobocznych, choćby takich jak “Słowiański Mit o Stworzeniu Świata” oraz o światowym zakresie – jako współautorzy muzyki do gry “Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Wydarzeniem, które zainspirowało grupę do stworzenia projektu “Wild Hunt Live” był Festiwal Muzyki Filmowej. Muzycy wystąpili tam podczas koncertu z muzyką z popularnej gry. Wydarzenie pod batutą Marka Mosia obejrzało na żywo 12 tysięcy ludzi.
Początek koncertu o 16:00 w Hali Stulecia.
Koncertową 3-majówkę zakończy występ grupy The Dumplings. Zespól to duet stworzony przez Justynę Święs i Jakuba Karasia. Polskie “pierożki” zaczęły zdobywać popularność, publikując swoje materiały na popularnym serwisie Youtube, dzięki czemu w 2013 roku zostali okrzyknięci internetowym fenomenem. Duet postanowił wykorzystać swoje 5 minut, co zaowocowało wydanym w 2014 roku debiutem “No Bad Days”. Wkrótce podpisali umowę z Warner Music Poland, a rok później zaprezentowali drugą płytę “Sea You Later”, która zamyka ich studyjne wydawnictwo. Nie oznacza to jednak, że spoczęli na laurach. W ramach projektu “nowOsiecka” zmierzyli się z tekstami Agnieszki Osieckiej prezentując w własnej, unowocześnionej aranżacji, łączącej muzykę elektroniczną z elementami orkiestry symfonicznej, jeden z największych utworów artystki “Ach nie mnie jednej”. Wykonanie pozostawiło w tyle inne wersje piosenek poetki, prezentowane przez pozostałych wykonawców, udzielających się na płycie. Muzyczne połączenie The Dumplings wraz z orkiestrą symfoniczną nie skończyło się na jednym projekcie. Duet we współpracy z doświadczonymi muzykami postanowił stworzyć projektem symfoniczny wraz z całym swoim dotychczasowym repertuarem. Pierwszymi świadkami tego połączenia byli widzowie ubiegłorocznego festiwalu Open’era. Następnie grupa dała się poznać z innej strony słuchom w największych miastach w Polsce. Oprócz grupy The Dumplings Justyna Święs udziela się również w innych projektach muzycznych. Gościnnie mogliśmy usłyszeć ją na albumach :“Chaos Pełen Idei” Wojtka Mazolewskiego, “Ego” grupy RYSY, czy w najnowszej drugiej części kolektywu “Albo Inaczej”, gdzie musiała zmierzyć się z nową interpretacją rapowego klasyku. Artystka udzieliła się również na albumie “Mamut” Fisz Emade Tworzywo oraz “Placówka 44” Voo Voo. Bracia Waglewscy wraz z Wojciechem Waglewskim wystąpią również 3 maja w ramach 3-Majówki w Hali Stulecia.
Dokładną godzinową rozpiskę koncertów znajdziecie poniżej: