Na 2018 rok przypada 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wydarzenie ma bardzo szeroki kontekst historyczny i społeczny, o czym wie m.in. Muzeum Ziemi Lubuskiej. W pomoc Polakom zaangażowali się obywatele innych krajów, jak Amerykanie czy Kanadyjczycy.
W muzeum nadal można oglądać wystawę o obozie szkoleniowym „Kościuszko” w miejscowości Niagara-on-the-Lake. Ekspozycja prezentuje życie w obozie podczas szkoleń, ale i prywatną stronę pobytu rekrutów w Kanadzie oraz kontakty z zagraniczną Polonią. Wystawa będzie czynna jeszcze do 15 kwietnia.
W tym samym czasie przy al. Niepodległości 15 można podziwiać ekspozycję „Drogi do Niepodległej”. Pokazuje ona trzy nurty polityczne, z jakimi wiązały się koncepcje odrodzenia Polski: narodowy, socjalistyczny i ludowy. Eksponaty pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Warszawy i Muzeum Wojska Polskiego.
Niedawno Muzeum Ziemi Lubuskiej wydało też kolejne numery swoich serii wydawniczych – „Studiów Zielonogórskich” i „Ziemi Lubuskiej”. Jest to zbiór tekstów poświęconych historii regionu i jego wybitnym mieszkańcom. O zawartości tych pozycji szczegółowo dowiecie się z całości rozmowy.
dr Anitta Maksymowicz, Muzeum Ziemi Lubuskiej