KULTURA:

Polskie korzenie współczesnej prezerwatywy

Czy prezerwatywa jest najpopularniejszym środkiem antykoncepcyjnym w Polsce?
    Wojciech Ronatowicz: Z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego wynika, że prezerwatywa rzeczywiście jest najbardziej popularna wśród Polaków w każdym przedziale wiekowym. Korzystanie z prezerwatywy
w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w przedziale wiekowym 18 – 24 lata deklarowało 56,9% Polaków, w wieku 25 – 29 lat – 48,3%, w wieku 30 – 39 jest to 44,7%, a w przedziale 40 – 49 lat współczynnik ten wynosi 32,3%. Niemniej zauważamy też obecnie wzrost stosowania antykoncepcji hormonalnej, w tej grupie przeważają najmłodsi respondenci w wieku 18 – 24 lata.

Co decyduje o tak dużej popularności prezerwatywy?
    Po pierwsze nie trzeba nikogo prosić o tę metodę antykoncepcyjną – jedyną osobą, z którą trzeba porozmawiać, to partner seksualny. Jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną bądź chemiczną, w ich przypadku trzeba pójść do ginekologa, zaczerpnąć informacji, skonsultować – a więc jest trudniej. Przewaga prezerwatyw nad innymi metodami antykoncepcyjnymi (hormonalnymi i chemicznymi) to przede wszystkim aspekt zdrowotny. Nie obciążają one organizmu, co ważne jest dla osób, które nie utrzymują regularnych stosunków seksualnych.

Dlaczego prezerwatywy różnią się ceną?

    To jest dokładnie tak jak z innymi produktami. Niektóre mają lepszą kampanię reklamową, lepszy design… Prezerwatywy dzielą się ze względu na producentów, ze względu na rodzaj i kształt. Są prezerwatywy specjalnie nawilżane, cieńsze bądź grubsze, smakowe, zapachowe, z wypustkami. Ale to, co jest najważniejsze: wszystkie one muszą posiadać certyfikat CE. Jeżeli prezerwatywa nie posiada certyfikatu, nie należy jej używać: a takie są w sex – shopach, w kształcie różnych figurek na przykład. To są zabawki erotyczne, nie prezerwatywy.

Co powinna zrobić osoba uczulona na lateks? Zrezygnować z używania prezerwatyw?
    Dostępne są prezerwatywy dla mężczyzn wykonane z poliuretanu, poliizoprenu. Są one przeznaczone dla osób, które mają uczulenie na lateks. Ponadto lepiej przewodzą ciepło, są mniej wrażliwe na temperaturę i światło ultrafioletowe oraz mają mniej restrykcyjne wymogi przechowywania i dłuższy okres trwałości do użytkowania, niestety są o wiele droższe. Ale powiedzmy jasno: często uczulenie na lateks jest wymówką mężczyzn, aby nie korzystać z prezerwatywy. Ważne jest, aby pamiętać, że oprócz działania  antykoncepcyjnego prezerwatywy, chroni ona ludzi także przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Są w naszym społeczeństwie osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych i trzeba wiedzieć, że prezerwatywa jest w tej chwili jedynym środkiem, który chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli mówimy o lateksie, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno: nie wolno prezerwatywy nawilżać niczym tłustym, kremem czy wazeliną. Lateks pod wpływem tłuszczu może się rozpuszczać,
a więc osłabia się wytrzymałość prezerwatywy. Nawilżeniu służą lubrykanty, czyli specjalne substancje nawilżające wyprodukowane na bazie wody.

Jak blisko stuprocentowej skuteczności antykoncepcyjnej jest prezerwatywa?
    Do tej pory nikt nie wynalazł w pełni skutecznej metody antykoncepcyjnej. Jedyną stuprocentową antykoncepcją jest wstrzemięźliwość seksualna. Niestety, nie każda osoba jest w stanie tę wstrzemięźliwość seksualną utrzymać i współżyje seksualnie z partnerem. O skuteczności prezerwatywy mówi współczynnik – indeks Pearla, który wynosi od 2 do 15.

Co to oznacza?
    Współczynnik Pearla to wskaźnik wymyślony przez Raymonda Pearla w 1932 r., dzięki któremu oznacza się skuteczność danego środka antykoncepcyjnego. Pearl zaprosił do badań sto par korzystających z tej samej metody antykoncepcyjnej i obserwował pary przez dwanaście miesięcy. Po tym czasie sprawdził, ile par zaszło w ciążę. Zatem, im niższy jest współczynnik, tym lepsza metoda antykoncepcyjna. Skoro współczynnik Pearla dla prezerwatywy wynosi od 2 do 15, oznacza to, że od dwóch do piętnastu par zaszło w ciążę.

Skąd ten rozrzut? Dwie albo piętnaście?
    Najczęściej z powodu ludzkiego błędu. W naszym społeczeństwie nikt nie przeprowadził kampanii na temat stosowania prezerwatyw. Wiele osób myśli, że używanie prezerwatyw jest bardzo proste i nie można popełnić błędu, a jest niestety inaczej.

Aby tego uniknąć, publikujemy w gazecie opracowaną przez Pana prezentację, ale czy są jeszcze inne błędy popełniane przez młode osoby, jeśli idzie o używanie prezerwatywy?
    Zdarza się, że chcąc zabezpieczyć się lepiej, mężczyzna nakłada dwie prezerwatywy. Wówczas jednak dochodzi do tarcia prezerwatywy jedna o drugą, co może je uszkodzić.  Zatem stosowanie dwóch prezerwatyw jest bardziej zawodne niż stosowanie jednej. Istnieje także mit, że prezerwatywa jest porowata, że są w niej mikropory, przez które może przedostać się wirus albo plemniki. Nic podobnego, prezerwatywa jeśli nie jest uszkodzona, chroni użytkowników zarówno przed zapłodnieniem oraz przed wirusami. Istnieje w wielu środowiskach mit, że za prezerwatywę i jej użycie odpowiada mężczyzna, to nieprawda. Kobieta także powinna być świadoma i wyegzekwować od partnera skorzystanie z prezerwatywy. Jeśli partner nie ma prezerwatywy, bądź też niepoprawnie ją przechowywał, powinna mieć własne i mu zaproponować, wszakże to ona bardziej ryzykuje w kontakcie seksualnym np. ciążą i łatwiejszym zakażeniem infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Niestety, w Polsce kobiety cały czas się wstydzą zaproponować partnerowi użycie prezerwatywy, na całe szczęście na rynku (ale jeszcze nie w Polsce) pojawiły się damskie prezerwatywy, znane także pod nazwą femidons. Przypominają w wyglądzie męską prezerwatywę, lecz są wykonane z poliuretanu. Są większe i szersze, przypominają gumowy, bezbarwny woreczek. Mają dwa elastyczne pierścienie w kształcie koła. Jeden wkłada się je do pochwy, drugi pozostaje na zewnątrz na wargach sromowych.
 

Więcej znajdziecie w nowej “UZetce” nr 75 (do ściągnięcia w Internecie: )

Autor: Rozmawiała: Kaja Rostkowska, zdj. Wojciech Ronatowicz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00