Usługi, o których mowa są płatne przez SMS, ale wielu internautów przekonuje się o tym dopiero, kiedy chcą poznać wynik wcześniej wypełnionej ankiety. Większość twórców tego typu usług informację o płatnościach zamieszcza w regulaminie lub małą czcionką pod ankietą.
Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usługi opłaconej SMS-em, proponujemy najpierw zapoznać się dokładnie z regulaminem lub przeczytać, ile będzie nas to w konsekwencji kosztowało. Wielu internautów daje się wciągnąć w grę psychologiczną i wypełnia ankiety dotyczące np. stanu zdrowia, nie zwracając uwagi na to, że trzeba będzie za tę usługę zapłacić. Później, nie chcąc rezygnować, płacą nawet do kilkudziesięciu złotych za jednego SMS-a i… czują się oszukani.
Podobnie jest z kupowaniem oprogramowania, muzyki, filmów, dzwonków do telefonów, tapet, wygaszaczy ekranów, horoskopów osobistych itp. Za opłatę poprzez SMS możemy stać się właścicielami tych plików czy informacji, ale pamiętajmy, że korzystając z takich usług oferowanych w sieci musimy zapoznać się z regulaminem, przeczytać wcześniej cennik opłat i zgodzić się na uregulowanie należności.
O oszustwie możemy mówić dopiero, kiedy zapłaciliśmy za usługę, a nie została ona zrealizowana. Wtedy prawdopodobnie doszło do przestępstwa. Należy w takim wypadku zgłosić się do najbliższej jednostki Policji i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Autor: Źródło: interia.pl