Kultura japońska zagościła w zielonogórskim AZS-ie. Zajęcia fakultatywne z karate tradycyjnego i iaido, to nowe propozycje dla studentów naszej uczelni.
Iaido, to stara japońska sztuka walki mieczem. Z bojowej sztuki walki przerodziła się w sztukę medytacyjną.
– Kiedyś miała na celu błyskawiczne zadanie ciosu i zakończenie walki. Oczywiście dziś my nie używamy tych mieczy w walce między sobą. Robimy to w powietrzu z wymyślonym, zwizualizowanym przeciwnikiem – tłumaczy Paweł Szymczuk, instruktor iaido.
Początkujący adepci mają do dyspozycji bokken – drewniany miecz. Bardziej zaawansowani dobywają tzw. iaito, czyli wiernej kopii katany. Miecz waży ok. 1 kg, ale najistotniejsze jest jego wyważenie.
– Wychodzimy naprzeciwko potrzebom ludzi, którzy troszeczkę się zasiedzieli. Wiadra potu tam nie wylejemy, jest to spokojny sposób kreowania kultury fizycznej. Zaczniemy od podstaw. Jak trzymamy miecz, jak się zachowujemy – zachęca Szymczuk.
Na początek jest słowo wprowadzenia o kulturze japońskiej, później pierwsze cięcia, mające za zadanie doskonalić technikę. Z czasem adepci pracują nad poprawą poszczególnych detali. Uczestnictwo w zajęciach iaido nie wyklucza treningów karate tradycyjnego.
– To się pięknie wszystko przeplata, jeśli ktoś chce zacząć, to nie musi mieć żadnych podstaw – zachęca Dariusz Hejduk.
Kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie treningów karate?
– Według starej, japońskiej tradycji ojciec przyprowadzał syna w wieku 5 lat, 5 miesięcy i 5 dni. Oczywiście można zacząć od późniejszego wieku, tu nie ma ograniczeń. Można ćwiczyć do końca życia – zapewnia Hejduk.
Student w wieku 20 lat, 20 miesięcy i 20 dni? Idealnie! Starszy i młodszy też. Nawet taki, który nigdy nie miał do czynienia ze sztukami walki.
– Polityka małych kroków. Opowiadamy o Japonii, filozofii, uczymy podstaw, poruszania się, technik obrony i ciosów, po to, żeby później łączyć to w sekwencję. – wyznaje Hejduk.
Zdaniem instruktorów karate tradycyjnego i iaido kultura japońska w naszym kraju obecna jest od wielu lat. Podwaliny kładli bohaterowie filmów.
– Karate w Polsce narodziło się po Brucie Lee! Powstały różne kluby. Te, które przetrwały mają szeroko pojętą wiedzę jak nauczać. Tak jak karate i iaido, żeby móc prowadzić zajęcia muszą się sami kształcić – kończy Hejduk.
Zajęcia zarówno karate tradycyjnego jak i iaido odbywają się w hali przy ul. Prostej. Szczegółowy harmonogram, jak i całą rozmowę z Dariuszem Hejdukiem i Pawłem Szymczukiem – prowadzącymi zajęcia fakultatywne na naszej uczelni, znajdziecie poniżej.
Karate
Poniedziałek: 17:30 – 19:00
Wtorek: 20:30 – 22:00
Iaido
Wtorek: 20:30 – 22:00
Środa: 17:30 – 19:00