– Przed Rzecznikiem Praw Absolwenta stają ogromne wyzwania i nadzieje ludzi młodych, którzy liczą na tworzenie lepszych programów kształcenia i czekają na usunięcie niepotrzebnych barier w karierze zawodowej – powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego. – Liczba zawodów regulowanych w Polsce wynosi obecnie nawet trzykrotnie więcej niż w niektórych państwach UE. Ich funkcjonowanie obwarowane jest ponad setką ustaw oraz jeszcze większą liczbą rozporządzeń i w poważny sposób utrudnia absolwentom wejście na rynek pracy – dodaje prof. Kudrycka.
– Będę zabiegać o to, aby w wyniku zmian programowych w kształceniu na uczelniach nastąpiło istotne skrócenie okresu wchodzenia na rynek pracy przez absolwentów, zwłaszcza w zawodach regulowanych. Dziś jest to średnio dwa lata, chcę dążyć do tego, aby było to maksymalnie kilka miesięcy. Będę przyglądać się także wynikom obowiązkowego obecnie monitorowania zawodowych losów absolwentów przez uczelnie – zapowiada Rzecznik Praw Absolwenta.
Funkcję Rzecznika Praw Absolwenta pełnić będzie Bartłomiej Banaszak – międzynarodowy ekspert ds. jakości kształcenia, były przewodniczący Parlamentu Studentów RP (2009-2010), ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej (2008-2010) oraz członek Komitetu Wykonawczego Europejskiej Unii Studentów (2007-2008). Dotychczas współpracował z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie Procesu Bolońskiego jako członek Bologna Follow-up Group oraz polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jako wiceprzewodniczący Komitetu ds. Edukacji przy Radzie Unii Europejskiej. Doktorant w Wydziale Dziennikarstwa i Nauki Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Autor: Źródło: MNiSW