POLSKA I ŚWIAT:

Charakterystyka kredytów konsolidacyjnych

W polskiej gospodarce upowszechniło się również zjawisko zaciągania wielu kredytów równocześnie, co prowadzi nie tylko do zwiększenia zadłużenia poszczególnych gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw, ale również do niewypłacalności. Na ratunek wszystkim tym, których budżet obciążony jest wieloma kredytami przyszły banki oferujące kredyty konsolidacyjne. Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego warto zobaczyć porównanie kredytów konsolidacyjnych oraz porady dotyczące wyjścia z długów i konsolidacji pożyczek, które znajdują się na stronie kredyt-konsolidacyjny-oddluzeniowy.pl.

Czym są kredyty konsolidacyjne?

Kredyt konsolidacyjny to możliwość połączenia wielu zadłużeń w jedno. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób posiadających kredyty i pożyczki w kilku różnych instytucjach. Konieczność spłacania wielu należności miesięcznie może okazać się trudna. Trzeba pamiętać o różnych terminach spłaty oraz wysokościach płaconych rat. Połączenie wszystkich zadłużeń w jeden kredyt konsolidacyjny daje możliwość płacenia jednej raty, która zazwyczaj jest niższa aniżeli suma poszczególnych rat płaconych co miesiąc.

Wygoda, ale nie dla wszystkich

Kredyty konsolidacyjne są bardzo wygodne i coraz powszechniej reklamowane. Wiele banków zachęca klientów do łączenia swoich zadłużeń w jedno, co sprawi, że do opłacenia będzie jedna, niższa rata. Dodatkową zachętą ma być możliwość pożyczenia dodatkowej kwoty w ramach kredytu konsolidacyjnego. Ponadto reklamy w mediach dają złudne wrażenie, że każdy może połączyć swoje zadłużenie. Niestety tak nie jest. Łączenie kredytów w jeden jest możliwe, ale jedynie wtedy, gdy połączona wartość zadłużenia osiąga ustaloną przez bank wartość. Tym samym dla osób, które chciałby połączyć w kredycie konsolidacyjnym np. kilka rat za sprzęt AGD taka opcja nie jest dostępna.

Konsolidacja zabezpieczona

Reklamy kredytów konsolidacyjnych pokazują w sposób bardzo uproszczony ten rodzaj kredytów. Warto zatem dokładniej zapoznać się z warunkami łączenia rat w jedną. Jedną z najważniejszych cech jest zastaw, którego wymaga bank. Najczęściej pod zastaw kredytów konsolidacyjnych brane są nieruchomości np. mieszkania. Decyzja o oddaniu mieszkania czy innej nieruchomości pod zastaw jest zawsze bardzo trudna, dlatego należy dokładnie zastanowić się przed jej podjęciem.

Czy warto konsolidować zadłużenie?

Kredyt konsolidacyjny z pewnością opłaca się osobom posiadającym kilka kredytów lub pożyczek na znaczne kwoty. Dzięki konsolidacji zamiast płacić kilka rat miesięcznie płacona jest tylko jedna. Wprawdzie okres spłaty zadłużenia się wydłuża, a do tego wymagany jest zastaw, ale z drugiej strony jedna rata jest zazwyczaj mniejszym obciążeniem dla gospodarstwa domowego aniżeli kilka płaconych dotychczas. Patrząc z perspektywy zadłużonego tego rodzaju kredyt po prostu się opłaca.

Autor: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00