ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak przygotować swoje ciało do pierwszej jazdy rowerem na wiosnę?

Wiosna tuż tuż, a ty coraz częściej myślisz o tym, aby wreszcie wskoczyć na rower i z impetem rozpocząć nowy, kolejny już sezon rowerowy? Niedługo będziesz mógł to zrobić, ale najpierw dobrze się do tego przygotuj. W naszym artykule przedstawiamy ci, w jaki sposób możesz to zrobić.

Rozruszaj się!

Pamiętaj, że po tak długiej przerwie, jaką jest przerwa zimowa, natychmiastowe wsiadanie na rower bez wcześniejszego przygotowania może wywołać niechciane zakwasy, a czasami nawet prowadzi do poważnych kontuzji, a tego przecież nie chcesz.

Wzmocnienie od nóg

Jeżeli uwielbiasz sporty zimowe: narty, snowboard czy choćby łyżwy – lepiej dla ciebie. Ostatnie zimowe i mroźne dni wykorzystaj na jazdę na nartach czy snowboardzie. Dzięki takim aktywnościom wzmocnisz swoje nogi, a także przygotujesz je do dłuższych tras rowerowych. Warto pamiętać o tym, że tak naprawdę jazda na nartach przyczyni się do wzmocnienia każdej grupy naszych mięśni, przede wszystkim będą to mięśnie ud i pośladków. Taki rodzaj aktywności fizycznej przyspieszy nasz rytm serca, a to spowoduje szybsze krążenie krwi, w konsekwencji nasz organizm będzie bardziej dotleniony.

(Przeczytaj jaki bmx jest najlepszy – https://jaki-rower.pl/co-to-jest-rower-bmx-zasady-doboru-roweru-bmx/)

Coś dla miłośników wody i ciężkiego treningu

Jeżeli nie jesteś fanem zimowych szaleństw – nic straconego. Nad swoją kondycją możesz popracować także na basenie albo na siłowni. Być może, na pierwszy rzut oka wydaje się to nieco dziwne, ale pływanie posiada mnóstwo zalet, które z pewnością pozytywnie wpłyną na twoje przygotowania do sezonu rowerowego. Przede wszystkim poprawia ono elastyczność i ruchomość naszych stawów, co przy jeździe rowerem jest bardzo ważne. Ponadto, wspomaga układ oddechowy, przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku, a także rozciąga je i relaksuje. Każdy styl pływania pobudza różne partie mięśniowe, dlatego jeżeli koniecznie zależy ci na konkretnej partii ciała – wybierz odpowiedni dla siebie styl. Najpopularniejszym z nich jest styl grzbietowy, który w sposób intensywny angażuje mięśnie rąk i nóg, ale także pośladków i brzucha. Wzmocnione mięśnie ramion, grzbietu i brzucha będą pełnić kluczową funkcję przy amortyzacji wstrząsów, które wielokrotnie pojawiają się podczas jazdy rowerem. Paniom, które nie lubią pływać ani wykonywać ciężkich ćwiczeń na siłowni, zaleca się uczestnictwo w różnego rodzaju zajęciach oferowanych przez większość klubów fitness. Obecnie, największą popularnością cieszy się zumba, czyli zajęcia taneczne, które odbywają się przy muzyce latynoamerykańskiej i łączą w sobie elementy aerobiku z energicznym i żywiołowym tańcem. Innymi ciekawymi propozycjami mogą być: tabata oraz TBC. Pierwsza z nich jest interwałowym treningiem metabolicznym, dzięki któremu równomiernie angażujemy praktycznie wszystkie mięśnie naszego ciała. Celem tabaty jest zwiększenie wydolności oraz wytrzymałości naszego organizmu. Z kolei TBC, czyli tzw. Total Body Conditioning to trening, który zawiera w sobie elementy wzmacniające mięśnie oraz takie, które kładą nacisk na odpowiednią regulację oddechu. Zadaniem TBC jest przede wszystkim wzmocnienie górnych oraz dolnych partii naszego ciała; należą do zajęć ogólnorozwojowych. Do nowego sezonu rowerowego dobrze przygotować się dzięki rowerkowi stacjonarnemu. Jeżeli nie posiadasz takiego w domu, możesz udać się na siłownię i tam na nim ćwiczyć. Badania potwierdzają, że jazda na rowerze stacjonarnym pozytywnie wpływa na pracę mięśni naszych nóg oraz układ krążenia. Oprócz tego, że dzięki niemu w znaczny sposób poprawimy swoją kondycję, wydolność płuc i serca, to dodatkowo – wzmocnimy mięśnie nóg, a do tego spalimy nieco zbędnego tłuszczu.

(Dobierz rower górski dla siebie – https://jaki-rower.pl/co-to-jest-rower-gorski-zasady-doboru-roweru-gorskiego/)

Zdrowe nawyki to podstawa

Warto pamiętać także o dobrze zbilansowanej diecie. Dzięki zdrowym i pożywnym posiłkom nie tylko zapewnimy swojemu organizmowi lepsze, szybsze i wydajniejsze funkcjonowanie, ale przyczynimy się również do poprawy własnego samopoczucia. Dlatego dobrze, aby spożywać potrawy lekkostrawne, które nie obciążą naszego żołądka oraz pić dużą ilość płynów – najlepiej wody. Warto pamiętać o tym, że rezygnacja z jedzenia smażonych i tłustych potraw oraz słodyczy wywoła w naszym organizmie szybszą przemianę materii. Kiedy zamierzasz ćwiczyć – nie jedz 2 godziny przed treningiem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych bólów brzucha czy niestrawności.

Modnie i wygodnie

Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego pamiętaj nie tylko o kondycji swojego ciała, ale także o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować je na wiosenną pogodę, która, niestety – bywa zmienna. Warto przemyśleć kwestię kupna specjalistycznej odzieży, która będzie odporna na wodę. Taki rodzaj odzieży nie należy do rzeczy tanich, ale jeżeli masz zamiar jeździć często albo wykonujesz to zawodowo – taki element okaże się niezbędny. Wiosną pogoda bywa jeszcze kapryśna, dlatego na rower zakładaj rękawiczki, niekoniecznie specjalistyczne, rowerowe. Chroń także swoją głowę – skorzystaj z wielofunkcyjnej chusty, której zadaniem jest ochrona przed śniegiem, deszczem czy promieniami słonecznymi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00