Lubuski Kongres Gospodarczy organizowany w naszym regionie stał się impulsem do rozmów o ekologii. Uczestnicy panelów dyskusyjnych zastanawiali się nad wdrożeniem ekologicznych rozwiązań w miastach i przeciwdziałaniu zanieczyszczeniom.
Tzw. smart city, czyli inteligentne miasto, opiera się m.in. na technologii i ekologii. Jest to całościowe spojrzenie na organizm miejski. Z częścią takich rozwiązań mamy już do czynienia w Zielonej Górze.
Modernizacja transportu miejskiego to jest jeden z elementów, o których możemy mówić. Ale te elementy informatyzacji poprzez dostęp do usług miejskich z poziomu komputera to już są te pojedyncze elementy, które wpisują się w ideę smart city. Jeszcze dalej, może już nie Zielona Góra, ale nasze społeczeństwo, trochę podlega wykluczeniu informatycznemu. Może nie poprzez dostęp, ale umiejętności korzystania z tych usług, które są dzisiaj dostępne.Radosław Grech, prezes Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego w Sulechowie
Badacze z Sulechowa sprawdzili, jaki jest poziom wprowadzania rozwiązań smart city. Przodują dwa główne miasta – Zielona Góra i Gorzów.
Przeanalizowaliśmy trochę miasta powiatowe i trochę okolice powiatów. Sprawdziliśmy mniej więcej, jak się to kształtuje. Zielona Góra i Gorzów dosyć wysoko wychodzą w naszej analizie. Elementy smart city są wdrażane w mieście. Natomiast dodatkowo chcemy powiedzieć o tym, co nas czeka – w zakresie informatyzacji, inteligentnych technologii informatycznych, jak będziemy współpracować z miastem, jak dzisiaj internet wpłynie na jakość naszego życia.Radosław Grech
Aktualnie Centrum Energetyki Odnawialnej współpracuje z przemysłem i tworzy dla niego nowe produkty. Zajmuje się chociażby elektromobilnością, czyli pojazdami elektrycznymi.