Gala Lubuskich Wawrzynów przeszła do historii. To święto twórczości literackiej, naukowej i dziennikarskiej. W 29. edycji wyróżnienia otrzymali za wawrzyn literacki proza: Waldemar Szymczak za książkę “Odwyk z dorosłości” za poezje nagrodę otrzymał Michał Banaszak.
Wydarzenie organizowane jest przez obie lubuskie książnicę. Jak mówią bibliotekarze emocje opadły i już teraz można rozpocząć przygotowania do kolejnej jubileuszowej 30 gali. Jury nie miało łatwego zadania jeśli chodzi o werdykt.
Wawrzyn Naukowy trafił do Karola Siemaszki za publikację “Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945-1950”, po roku przerwy wrócił Wawrzyn Dziennikarski, ten trafił do Zbigniewa Borka za materiały opublikowane w tygodniku „Polityka”. Wyróżnienie dla młodego dziennikarza do 35. roku życia otrzymał Mateusz Pojnar za książkę o rocznicy powodzi tysiąclecia.
Przypomnijmy, że za rok czeka nas jubileuszowa już 30sta gala. Poniżej prezentujemy pełną listę nagrodzonych i wyróżnionych:
29. Lubuski Wawrzyn Literacki – w dwóch kategoriach:
– Proza: Waldemar Szymczak, Odwyk [z] dorosłości, Gorzów Wielkopolski 2022 (Wydawca: Waldemar Szymczak)
– Poezja: Michał Banaszak, Exit, Nowa Ruda 2022 (Wydawnictwo MaMiKo)
18. Lubuski Wawrzyn Naukowy:
Karol Siemaszko, Wymiar sprawiedliwości w sprawach karnych na tzw. Ziemiach Odzyskanych w świetle orzecznictwa sądów okręgowych w Zielonej Górze i Głogowie z siedzibą w Nowej Soli w latach 1945-1950, Bydgoszcz 2022 (Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)
9. Lubuski Wawrzyn Dziennikarski:
Zbigniew Borek za materiały opublikowane w tygodniku „Polityka”: „Niechęć do kwadratu”, „Witajcie w Nibylandii”, „Żaden pożytek z tego wirusa”, „Żrąca miłość” (Tygodnik Polityka 9.03-15.03.22).
Ponadto:
Dyplomy Honorowe za całokształt twórczości:
– Jerzy Gąsiorek
– Barbara Iskra-Kozińska
– Maria Szafran
Dyplom oraz nagroda Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim za Debiut Literacki Srebrne Sokole Pióro:
– Monika Dziuba vel Maurycy Dudek, Przyzwoici ludzie, Nowa Ruda 2022 (Wydawca: MaMiKo)
Małe Srebrne Pióro za najlepszą książkę popularnonaukową ufundowaną przez Rektora UAM w Poznaniu:
Przemysław S. Karwowski, Vademecum winiarstwa na Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2022 (Wydawca: Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa “Gloria Monte Verde”)
Dyplomy za walory edytorskie:
„Zostań” autorstwa Jerzego Hajdugi, wydana w Poznaniu w 2022 r. przez wydawnictwo Tercja
„Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia” autorstwa Macieja Zdziarskiego (Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont), Kraków 2022
Wyróżnienie oraz nagrodę pieniężną dla młodego dziennikarza do 35. roku życia:
Mateusz Pojnar
Kapituła 9. Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego 2022 postanowiła przyznać dyplom za całokształt twórczości, otrzymuje go:
dziennikarz Cezary Galek
Organizatorzy Lubuskich Wawrzynów 2022, na wniosek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, postanowili przyznać dyplom za całokształt twórczości panu Eugeniuszowi Kurzawie.
Nagroda czytelników:
Dariusz A. Rymar za książkę „Nie ma wolności bez Solidarności. Demonstracja z 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim – geneza, przebieg i następstwa”, Gorzów Wielkopolski 2022 (Wydawca: Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim) – 522 głosy.