Zarówno nowy (i jedyny w Polsce) kierunek na zielonogórskiej uczelni, jak i powstający "szlak Keplera", mają inspirować i wzbudzić ciekawość młodych mieszkańców województwa naukami ścisłymi.
Jak podkreśla Elżbieta Polak, marszałek województwa, projekt powstaje już od dłuższego czasu:
Elżbieta Polak
Z kolei Paweł Sługocki, dyrektor departamentu LRPO zauważył, że na powstaniu "szlaku Keplera" zyskają uczelnie z całego kraju:
Paweł Sługocki
Skierowanie uwagi uczniów szkół gimnazjalnych i średnich na astrofizykę to, zdaniem prof. Andrzeja Pieczyńskiego, Prorektora ds. Rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego bardzo dobra myśl, zwłaszcza biorąc pod uwagę nowo powstały kierunek Inżynierii Kosmicznej:
Prorektor ds. Rozwoju dr hab. inż. Andrzej Pieczyński, prof. UZ
Warto też dodać, że w ramach projektu zostaną wybudowane 4 obserwatoria astronomiczne, w których umieszczony zostanie jednakowy sprzęt astronomiczny oraz niezbędne wyposażenie biurowe umożliwiające prowadzenie zajęć z zakresu astronomii (30 miejsc siedzących i taras widokowy). Każde obserwatorium zostanie wyposażone w 14-calowy teleskop umieszczony pod kopułą astronomiczną oraz kilka mniejszych teleskopów przenośnych, w tym teleskop służący do obserwacji słońca.
Autor: Paweł Hekman