Warsztaty podzielone były na trzy części, podczas których uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat głosu, samoświadomości, emocji czy stylu komunikacji. Dowiedzieli się również jak w praktyce zastosować ćwiczenia oddechowe i emisyjne.
Pierwsza część warsztatów miała charakter informacyjny. Uczestnicy mogli uświadomić sobie poprzez wysłuchanie wykładu Doroty Leligdowicz, na ile ich emocje czy charakter wpływają na głos. Mieli też okazję zapoznać się z autoprezentacją, która służyła przełamaniu wewnętrznych barier.
Dorota Leligdowicz o warsztatach
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Dr hab. Jolanta Sipowicz pokazała uczestnikom ćwiczenia oddechowe, które później były przez nich wykonywane. Prowadząca na bieżąco kontrolowała, czy są one robione prawidłowo. Następnie przeprowadzone zostały ćwiczenia z głosem, podczas których oddychając w „nowy” sposób uczestnicy porównywali swój głos przed i po ćwiczeniach.
Dr Jolanta Sipowicz o świadomości własnego głosu
Zupełną nowością okazała się również sesja dźwiękowa, podczas której uczestnicy mieli okazję zagrać na nietypowych instrumentach, takich jak chińskie gongi, bębny czy misy. Dźwięki wydobywające się z instrumentów łączyły się z wypowiadanymi przez uczestników frazami. Uwieńczeniem warsztatów był koncert relaksacyjny w wykonaniu Ludmiły Wyczesany i Jana Schneidera.
Jan Schneider o sesji dźwiękowej
Uczestnicy warsztatów byli zróżnicowani wiekowo, mimo to podczas warsztatów panowała luźna atmosfera, dzięki czemu łatwiej było się otworzyć na nowe doświadczenia.
Opinie uczestników
O kolejnych warsztatach będziemy informować na bieżąco.
Autor: Anita Zapolska