POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Deficyt jakości i pieniędzy czyli wyzwania MNiSW

Wiele mówi się o problemach, z którymi zmaga się szkolnictwo w kraju. Podstawowymi są braki kadrowe, ale w nauce oprócz ilości liczy się przede wszystkim jakość. Niestety jednego i drugiego zdecydowany deficyt. Ministerstwo planuje zmiany w ustawie dzięki, której większej kontroli będą podlegać studia podyplomowe. 

W Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego szuka się sposobu na polepszenie jakości kształcenia i możliwości jak największego dofinansowania uczelni. Z tym pierwszym prawdopodobnie uda się wymiernie poradzić bo trwają już przygotowania ustawy za pomocą, której będzie można wdrożyć system weryfikacji programu nauczania danych studiów podyplomowych. Tłumaczy prof. Maria Mrówczyńska.

Możliwość przeprowadzenia oceny programowej przez Polską Komisję Akredytacyjną na tych studiach bo od pewnego czasu studia podyplomowe żyją własnym życiem i nie podlegają ocenie programowej, a w przypadku zmian legislacyjnych, które już zaproponowaliśmy będzie można ocenić studia podyplomowe

Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dodaje, że wiele zależy również od finansów. W budżecie resortu co prawda jest kilkuprocentowa zwyżka, ale to wciąż za mało.

To ciągle są środki, w większości przypadków są niewystarczające. W nowym budżecie mamy wzrost o prawie 5%, ale problemy finansowe pojawiają się cały czas. Nie chodzi tylko o wynagrodzenia, ale również o prowadzone badania, na które coraz częściej brakuje funduszy

Więcej o zadaniach i wyzwaniach resortu w “Rozmowie na 96FM”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00