Dni Konsumpcji Filmowych, Klub 4 Róże dla Lucienne
środa, 26 maja, godz. 18.30, wstęp wolny !
Ostatnia wieczerza filmowa składać się będzie z dwóch dań;
Danie pierwsze;
Filmowa Góra prezentuje:
Krótki wieczór filmu ekspresji i humoru pt: “Przeżyj, to sam”. Co oznacza, że Ci, co przyjdą nie pożałują, bo pokażemy to, co nie zawsze jest do zobaczenia.
I tyle…
Danie drugie:
“Ad Astra” przedstawia: “DR.Horrible’s” we własnej osobie.
Strajk scenarzystów z przełomu lat 2007-2008 odcisnął swoje piętno na niemal wszystkich głównych amerykańskich stacjach telewizyjnych. Większość emitowanych wówczas seriali zmuszone było skrócić zwyczajowo 20-26 odcinkowy sezon do średnio dwunastu epizodów, a wytwórnie poniosły milionowe straty. Były jednak i pozytywne aspekty ówczesnej sytuacji; jednym z nich była mała, niemal chałupnicza produkcja Jossa Whedona.
Joss Whedon pochodzi z rodziny z filmowymi tradycjami. Zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli scenarzystami. Sam Joss pisze i reżyseruje, był współtwórcą takich kinowych hitów jak “Speed” czy “Toy Story”. Przełomem w jego karierze był scenariusz “Buffy: Postrach Wampirów”. Choć film nie odniósł większego sukcesu i jak twierdzi Whedon, niewiele z jego skryptu trafiło do ostatecznej wersji, sama historia zainteresowała telewizyjnych producentów i w 1997 Sarah Michelle Gellar zadebiutowała jako walcząca z siłami nadprzyrodzonymi uczennica liceum. Serial okazał się strzałem w dziesiątkę i na ekranach telewizorów gościł osiem lat. Kolejne serie Whedona nie miały tyle szczęścia – znakomity i złożony “Firefly” nie przypadł do gustu przyzwyczajonym do uproszczeń Amerykanom i zdjęto go z anteny po 14 odcinkach (projekt reanimowano w kinowym “Serenity”). Podobny los spotkał “Dollhouse”, który przetrwał półtora roku.
Whedona nie przerażają jednak porażki i wciąż poszukuje nowych środków przekazu. I właśnie podczas strajku scenarzystów, znudzony brakiem zajęcia Joss, na spółkę z braćmi – Zackiem (również scenarzystą) i Jedem (kompozytorem filmowym) – stworzył krótką historię, która okazała się internetowym przebojem. Rzecz sfinansował z własnej kieszeni, ekipa w większości pracowała za darmo (ostatecznie zapłacono im z wpływów z wersji DVD i Blu-Ray), za plenery i scenografię posłużyły okolice domu Whedona, a całość wyemitowano w trzech epizodach w Internecie – zupełnie za darmo. “Śpiewający Blog Doktora Potwora” (“Dr. Horrible’s Sing-Along Blog”) to połączenie musicalu i filmu o superbohaterach, tragikomiczna historia, w której bohaterem pozytywnym jest super-złoczyńca, negatywnym – jego superbohaterski nemezis, a fabuła kręci się wokół władzy nad światem, miłości i wyborów, które bohaterowie podejmują często z tragicznymi skutkami.
A Joss Whedon? Właśnie szykuje się do rozpoczęcia zdjęć filmu kulminującego kinowe produkcje komiksowego wydawnictwa Marvel – zapowiedzianego na 2012 rok “The Avengers”.
organizatorzy: Fundacja Rozwoju Kultury “Kombinat Kultury”, Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra”, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Zielonogórski Ośrodek Kultury, Zielonogórski Portal Studencki – Uzetka.pl, Radio Index, Gazeta Lubuska, portal Moje Miasto mmzielonagora.pl, www.studionagram.com., PULS, Tydzień Lubuski, Pizzeria Pi
Autor: Źródło: Kombinat Kultury