Wśród artystów, z którymi nagrywał i koncertował są m.in.: Herbie Hencock, Dizzy Gillespie, Jack DeJohnette, Andrew Hill, Muhal Richard Abrams, Jim Hall and Jaki Byard.
Osby jest czterokrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Jazz Journalists Award i laureatem nagrody kompozytorskiej przyznawanej przez Doris Duke Foundation.
Dużą część jego aktywności zawodowej zajmuje działalność edukacyjna. Jest wykładowcą w wielu programach warsztatowych na najważniejszych uczelniach w USA (Uniwersytety w Baltimore, Maryland, Philadelphii i Nowym Jorku). Prócz tego często uczestniczy w warsztatach organizowanych na wielu uczelniach na całym świecie.
Osby nie rezygnuje jednocześnie ze swojej aktywności koncertowej i często występuje ze swoimi stałymi grupami Greg Osby Four i Symbols of Light.
Greg Osby urodził się i dorastał w St. Louis. Swoją profesjonalną karierę rozpoczął w 1975 roku po trzech latach studiów i nauki gry na klarnecie, saksofonie altowym i flecie. Rozpoczął współpracę z wieloma grupami bluesowymi i jazzowymi. Jednocześnie poszerzał swoje umiejętności podczas studiów w Howard University i Berklee College of Music. Po ukończeniu studiów rozpoczyna współpracę zespołem Jack DeJohnette’s Special Edition a w 1987 nagrywa swoją pierwszą autorską płytę dla niemieckiej wytwórni JMT. Od 1990 roku związany z Blue Note Records dla której nagrywa swoje najważniejsze albumy Art Forum (1996), Zero (1998) i Inner Circle (2002).
Należy na najważniejszych eksperymentatorów i innowatorów współczesnej sceny jazzowej w Stanach Zjednoczonych.
Otwarte Warsztaty Jazzowe w ramach Akademii Jazzu odbędą się 19 listopada (środa) o godzinie 11:00 w auli Instytutu Muzyki UZ (04). Wstęp jest wolny.
Autor: Paweł Hekman