Zapytaliśmy studentów co umieszczają i na co zwracają uwagę w swoich życiorysach. – Najważniejsze sprawy, które są związane z pracą, jakieś doświadczenie, wspomnieć o jakimś hobby. Moje CV zależy od profilu firmy, ale ogólnie i tak wszystkie wzory można znaleźć w Internecie – usłyszeliśmy na korytarzach Uniwersytetu Zielonogórskiego. Pozornie łatwe dokumenty aplikacyjne stwarzają liczne komplikacje przy ich redagowaniu.
– Jest kilka elementów na które trzeba zwrócić szczególną uwagę – twierdzi Katarzyna Bemben, doradca zawodowy w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zielonej Górze, która powiedziała nam co zawiera poprawnie napisany życiorys. – Na pewno CV powinno mieć własny, wyrazisty styl. To właściwie nie powinien być taki dokument książkowy. Jeżeli chcemy się wyróżnić z tłumu to powinniśmy czymś zabłysnąć. Należy zamieścić najistotniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje – wylicza specjalistka.
Katarzyna Bemben zwróciła też uwagę na listy motywacyjne. – Nie należy powtarzać w nich informacji zawartych w życiorysie. Należy za to pokazać część swojej osobowości – wyjaśnia doradca zawodowy. Dodatkowo trzeba wykazać się wiedzą na temat potencjalnego pracodawcy.
Warto powtórzyć sobie informacje z zakresu rekrutacji ponieważ w tym roku sytuacja na rynku pracy nie jest najlepsza. Ile CV trzeba wysłać, aby otrzymać zatrudnienie? Bezrobotni twierdzą, że sytuacja w porównaniu do ubiegłego roku znacznie się pogorszyła. Nawet fachowcy muszą wysyłać po kilkanaście CV.
Autor: Katarzyna Zagożdzon