Po wprowadzaniu podziału na studia I i II stopnia praktyką stała się konieczność zwrotu legitymacji po obronie pracy licencjackiej. Zwrot legitymacji uniemożliwiał np. korzystanie z ustawowych zniżek. Ponadto utrata statusu studenta wygaszała członkostwo w organach samorządu studenckiego.
Przy pracach nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym Parlament Studentów RP skutecznie wywalczył zmiany, które powodują, że „osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia, zachowuje prawa studenta do dnia 31 października roku, w którym ukończyła te studia.”
Cytowany przepis art. 167 ust. 2a ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym nie daje zatem żadnych wątpliwości w tym zakresie. W konsekwencji wprowadzone zmiany gwarantują m.in.:
- możliwość korzystania z ustawowych zniżek – bez przerwy, która wcześniej występowała pomiędzy studiami I i II stopnia,
- prawo do posługiwania się legitymacją studencką,
- możliwość zasiadania w organach samorządu studenckiego – wcześniej obrona pracy licencjackiej doprowadzała do automatycznego wygaśnięcia członkostwa w organie samorządu.
Często pomimo wskazywania powyższej podstawy prawnej uczelnie nadal upierają się, że legitymacja powinna być zdana, ponieważ jest to wymagane w tzw. „obiegówce”. Ostatecznie wątpliwości powinno rozwiać Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 września 2011 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów (Dz.U. 2011 nr 201 poz. 1188), a konkretnie §7 ust. 2 ” Prawo do posiadania legitymacji studenckiej mają studenci do dnia ukończenia studiów, zawieszenia w prawach studenta lub skreślenia z listy studentów, zaś w przypadku absolwentów studiów pierwszego stopnia — do dnia 31 października roku ukończenia tych studiów.„
Autor: Paweł Hekman / źródło: www.psrp.org.pl