Nie wyślą w kosmos rakiety, ale robią to z balonami. I wcale nie są to pomysły z kosmosu, bo w przyszłości mogą ulepszyć naszą medycynę. Poznajcie kulisy pracy studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego z Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej.
Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej jest jedną z najmłodszych organizacji na zielonogórskiej uczelni. Powstało w 2016 r. Od tego czasu działa bardzo intensywnie. Realizuje m.in. projekt Antares, przy którym pomagają studenci z Politechniki Gdańskiej.
Badamy wpływ promieniowania kosmicznego na komórki w kontekście kancerogenezy (nowotworzenia). Będzie to miało ciekawe przełożenie na wiedzę z zakresu onkologii – tutaj, na ziemi. Studenci z Politechniki Gdańskiej konstruują dla nas specjalną gondolę i balon stratosferyczny. Pierwszą taką misję już wykonaliśmy. Była to misja testowa w maju. Myślę, że niedługo będą z niej wyniki. Jakub Szczepański, przewodniczący Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego
Teraz w przygotowaniu jest projekt specjalny – „Lot Niepodległości”. To kolejne działanie badawcze, ale i forma obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Koło naukowe zamierza zrealizować projekt w listopadzie.
W całej rozmowie usłyszycie jeszcze więcej o pracach Koła Naukowego Medycyny Kosmicznej. Można o nich również przeczytać – na stronie medycynakosmiczna.pl.
Jakub Szczepański