Uniwersytet Zielonogórski przelewa krew i godziny na rozmowy o krwiodawstwie i transplantacji. Chodzi przede wszystkim o informowanie i budowanie świadomości na temat tego, czym i w jakich okolicznościach możemy podzielić się tym, co wydawałoby się indywidualne, prywatne i niepodzielne.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się XI konferencja na temat transplantacji i krwiodawstwa „Bezcenny Dar – świadoma decyzja”. Podczas kilku godzin na scenie wystąpiło wielu prelegentów m.in. lekarze, wykładowcy oraz studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Każdej edycji przyświeca pewna idea. O niej właśnie mówi Paulina Grzesiowska-Nowak z Polskiego Czerwonego Krzyża.
Paulina Grzesiowska-Nowak , kierownik Zarządu Rejonowego PCK w Zielonej Górze
Jeżeli o krwi mowa, to właśnie ją mogli oddawać wszyscy zainteresowani, którzy zauważyli krwiobus zaparkowany na parkingu przed głównym budynkiem uczelni.
Krzysztof Piwowarczyk RCKiK w Zielonej Górze
Podczas konferencji mogliśmy dostać ulotki informacyjne na temat transplantacji oraz oświadczenia woli. Obecna była również prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Nerka – Bogumiła Burda. W rozmowie wspomniała m.in. o dwóch przypadkach przeszczepów krzyżowych, które nie nawiązywały do pokrewieństwa krwi. Jednak tutaj kończą się dobre wieści.
Bogumiła Burda, prezes stowarzyszenia Nerka
Od lat na konferencjach „Bezcenny Dar” obecna jest mgr Izabela Brzychcy – koordynator ds. transplantacji w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim. Stwierdziła, że świadomość lekarzy oraz studentów zbliżonych kierunków jest duża, problemem jest świadomość społeczeństwa.
mgr Izabela Brzychcy, koordynator ds. transplantacji w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim
Poniżej możecie zobaczyć, jak wygląda oświadczenie woli.