– Dzisiaj odbył się drugi cykl wystawy pt. „Twórczość więzienna i tatuaże”, podczas której zostały przedstawione prace artystyczne osadzonych z różnych zakładów karnych oraz aresztów śledczych znajdujących się na terenie województwa lubuskiego. Pokaz jest skierowany do studentów oraz gości po to, aby pokazać jak może wyglądać resocjalizacja twórcza – powiedziała Monika Kaczmarczyk, przedstawicielka tej koła.
Wystawa cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród studentów i studentek naszej uczelni, nasz reporter rozmawiał z jedną z nich. – Przyszłam na prezentację po to, ażeby zobaczyć prace więźniów, uważam, że niektóre z nich kwalifikują się do umieszczenia ich w kategorii arcydzieł, jestem zaskoczona tym, że coś takiego może powstać właśnie w areszcie – powiedziała studentka, uczestniczka wydarzenia.
Przy organizacji wydarzenia koło naukowe otrzymało pomoc ze strony Zakładu Karnego w Krzywańcu. – Ośrodek penitencjarny w Krzywańcu udzielił pomocy technicznej polegającej na zebraniu wszystkich prac z różnych zakładów karnych ponieważ powstały one na przestrzeni rozległego okresu czasu dlatego ich skompletowanie mogło być dla organizacji studenckiej dość kłopotliwie. Współpraca z kołem jest bardzo przydatna dla obu stron, poprzez aktywność w tej organizacji oraz w moim zakładzie studenci realizują swoje ambicje, są ludźmi, którzy potrafią z pasją podchodzić do zadań związanych z resocjalizacją, a my cieszymy się z tego, że angażują się bezpośrednio w prace na terenie więzień. Jest to bardzo pozytywnie odbierane zarówno przez kadrę penitencjarną jak i osadzonych – powiedział mjr Marek Rudziak, zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Krzywańcu.
Zdjęcia z wystawy znajdziecie tutaj.
Autor: Patryk Senk