Uniwersytet Zielonogórski ma plan, jak okiełznać smog i zmniejszyć problem dużego zużycia energii w budownictwie. W uczelnianym rektoracie podpisano umowę o utworzeniu konsorcjum złożonego z uniwersytetu, Parku Naukowo-Technologicznego i firmy Ziel-Bruk.
Konsorcjum będzie realizować projekt badawczo-wdrożeniowy tzw. osiedla modelowego. Ma być to teren zamieszkany, w którym zastosowane zostaną technologie niskoemisyjne i niskoenergetyczne.
Zanim jednak powstanie osiedle, Instytut Budownictwa UZ poprowadzi prace naukowo-badawcze. Ich efektem będzie powstanie systemu komputerowego, który podpowie, jakie rozwiązania stosować w obniżaniu energochłonności mieszkań. System ma pomóc nie tylko w budowie osiedla, ale także w modernizacji istniejących już budynków.
Ostatni etap projektu to upowszechnienie jego wyników oraz opracowanie ogólnych zaleceń dla niskoenergetycznego budownictwa i energetyki komunalnej. Mają to być również propozycje rozwiązań technicznych dla rządowego programu „Mieszkanie+”.
Działanie pod nazwą „Demonstracja i wdrożenie nowoczesnych rozwiązań niskoenergetycznych i niskoemisyjnych” zostanie sfinansowane z własnych środków konsorcjum. Niewykluczone jednak, że wykorzystane będą też fundusze krajowe bądź unijne. Budżet będzie opracowany na etapie przygotowania projektu do realizacji.
Członkowie konsorcjum przewidują możliwość jego rozbudowy o kolejne przedsiębiorstwa, m.in. biura architektoniczne i firmy deweloperskie.