UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego! Ekspert u nas o “sigmie” i językowych błędach

Już dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To wyjątkowa data dla wszystkich miłośników języka i doskonała okazja, by przyjrzeć się współczesnym trendom w języku i zmianom, jakie w nim zachodzą.

Z językoznawcą dr. hab. Piotrem Kładocznym z Uniwersytetu Zielonogórskiego rozmawiamy o języku. Najpierw naszego rozmówcę zapytaliśmy o to, czy tegoroczne Młodzieżowe Słowo Roku – „sigma” – zostanie z nami na dłużej.

Słowo sigma bardzo mi się podoba, to człowiek o silnym charakterze. Rzeczywiście pokazuje taki pozytywny charakter takich ludzi. Być może to słowo się rzeczywiście utrzyma i nie będzie takim chwilowym.  

Nie da się ukryć, że coraz częściej zapożyczamy słowa z języka angielskiego. Czy wobec tego jest to zagrożenie dla naszego języka?

Moda językowa sprawia, że zapominamy o polskich słowach. To sprawia, że dla części wypowiedzi są niezrozumiale. To wtedy szkodzi językowi. Zapożyczenia wpływają na język w ten sposób, że powiększają zasób leksykalny.  

Ekspert podkreśla również, na jakie błędy językowe powinniśmy zwrócić uwagę:

Najlepiej jest unikać tych błędów, które rzeczywiście wskazują na to, że nie znamy języka i gramatyki. To są typowe błędy: “wzięłem”, “przyszłem”, “dołanczać”. Należy unikać błędów ortograficznych najlepiej sprawdzać w słownikach lub stosować słowa bliskoznaczne, łatwiejsze w zapisie. 

Dzień Języka Ojczystego jest obchodzony na całym świecie z inicjatywy UNESCO.

Materiał przygotowała Aleksandra Pruszyńska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00