Jedyną zasadą i wymogiem jest przesłanie filmu trwającego dokładnie 60 sekund. Jednominutówki otwarte są dla wszystkich – podczas festiwalu zbierane są i prezentowane najlepsze filmy autorów zafascynowanych możliwościami eksperymentowania z obrazem, ludzi traktujących film jako jedną z form tworzenia osobistych manifestów, autorów bawiących się sytuacjami, bohaterami i ich historiami.
Promując artystyczne oraz społecznie zaangażowane produkcje zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, festiwal nie tylko zdobył sobie wierną publiczność w całym kraju, ale stał się również pilnie obserwowanym konkursem filmu krótkometrażowego, dzięki czemu jednominutówkowe retrospekcje coraz częściej pojawiają się podczas większych przeglądów filmowych.
Selekcja najlepszych jednominutowych filmów i form zakwalifikowanych do pokazu finałowego trafia również do Amsterdamu i corocznie bierze udział w międzynarodowych finałach The One Minutes. Wśród nominowanych co roku znaleźć można również polskie filmy. W 2006 roku podczas światowych finałów TOM nagroda główna przyznana została Kasi Kijek i Przemkowi Adamskiemu za animowany film pt. „Pracownik”. W ramach międzynarodowego festiwalu „The One Minutes” 2009, który odbył się w Szanghaju, film autorstwa Karoliny Breguły pt. „Zwykła Lewitacja I” został włączony do selekcji najlepszych filmów jednominutowych jako jeden z pięciu z obszaru Europy i ukazał się w chińskiej stacji telewizyjnej w stworzonym specjalnie na tą sposobność programie TV. Rok 2010 przyniósł kolejne sukcesy polskim twórcom. „The One Minutes” 2011 – wśród 8 filmów nominowanych w kategorii „Small history” znalazł się film „Rainmirror” Krzysztofa Barana oraz film „Things I know” Marin Kinzay.
Do tej pory pokazy zeszłorocznych edycji festiwalu dotarły do ponad 40 miast całej Polski. Poza granicami kraju jednominutówki zaprezentowane zostały na przeglądach m.in. w Czechach, Chorwacji, Słowacji, Niemczech, Holandii, Belgii, Chinach. Prace polskich autorów w ramach międzynarodowej wystawy przygotowanej przez The One Minutes Foundation pojawiły się m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Holandii.
Pokaz odbędzie się w środę 27 listopada o godz. 20:00. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Autor: Damian Łobacz