Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zaprasza do lektury książki”Nowa psychologia sukcesu”.
„Pewnego dnia moi studenci kazali mi usiąść i pisać tę książkę… Dzięki studentom moja kariera naukowa była jednym pasmem radości”.
Tak we wstępie wypowiada się Carol Dweck, autorka poradnika z zakresu osobistego rozwoju, zatytułowanego „Nowa psychologia rozwoju”. Na samym początku swoich rozważań zastanawia się, czy porażka musi być gorzką pigułką, z którą można sobie radzić lub nie? I jakie trzeba mieć nastawienie, aby niepowodzenia zamienić w dar? Zaleca by traktować je jak lekcję, z której można czegoś się nauczyć!
News pedagogiczny. Mówi Jadwiga Matuszczak.
Carol Dweck, która jest Profesorem Psychologii Uniwersytetu Stanforda, podkreśla, że nastawienie – zbiór przekonań, istniejących w umyśle, ma wielką wagę. Ustaliła także dwa rodzaje nastawień, z naciskiem na trwałość oraz na rozwój. Z czego to drugie jest gwarancją sukcesu! Poszczególne rozdziały to ciąg motywacyjnych dyrektyw, które mobilizują do stawania się, a nie zatrzymania się na samym fakcie bycia.
Jednak kluczem do sukcesu jest ciągły wysiłek! Na niego są nastawieni Ci, którzy dążą do pogłębienia rozwoju. Zaś ludzie z nastawieniem na trwałość szukają tych, którzy sobie gorzej radzą od nich. To pozwala im chronić poczucie własnej wartości. Mimo to napełniają swe umysły obawami, które ograniczają i budzą niechęć do jakiekolwiek trudu.Czytelnik ma okazję przekonać się, skąd się bierze charakter? Autorka sugeruje, że jego korzenie tkwią w nastawieniu. I formułuje myśl, z którą się utożsamiam: „Jeśli dajesz z siebie wszystko, to jesteś zwycięzcą!”
Ciekawe spostrzeżenia można znaleźć w rozdziale o nastawieniu w związku miłosnym. Ludzie ukierunkowani na rozwój, nie przepadają za porachunkami osobistymi. Dla nich celem w związku nie jest zemsta, ale zrozumienie, w szczególności przebaczenie i pójście dalej. Pragną wyciągnąć naukę z tego, co się zdarzyło i mają świadomość, że związek także wymaga wysiłku. Dla niektórych jest to powód, aby go zaniechać. Związek, nad którym partnerzy nie pracują, nie jest udany, a skazany na porażkę.
Inny aspekt nastawienia pokazuje Carol Dweck w rozdziale o rodzicach, nauczycielach i trenerach. Figurują w nim przesłania na temat porażki, przed którą opiekuni najmłodszych pragną je chronić. Również w zależności od nastawienia różne mogą być pochwały. Jedni chwalą dzieci za talenty i inteligencję, gdy ci z nastawieniem na rozwój nagradzają je za pracę, jaką należy włożyć, aby coś osiągnąć.
Przekonanie o tym, co my sami o sobie myślimy, ma duży wpływ na nasze osiągnięcia. I to od nas zależy, czy rozwiniemy potencjał, jaki w nas niewątpliwie drzemie! Można go także zablokować! Jeśli tego nie chcesz, drogi czytelniku, zachęcam do sięgnięcia po ten poradnik. Napisany lekkim stylem, z klarownym językiem i przyświeca mu dobra myśl, dzięki której odkryjesz podłoże dla wspomnianego wcześniej stawania się.
Aktualności z Biblioteki sprawdzajcie na stronie https://www.pbw.zgora.pl/pbw/.