– Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i ochotnicy pozostają w stanie pełnej gotowości. Uruchomiono cały stan osobowy, rozlokowano sprzęt.– mówił z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP Zenon Zajdlic. – W Żarach stacjonuje obecnie Kompania Ewakuacyjna, zaopatrzona w pontony i łodzie płaskodenne, w gotowości jest również Grupa Ratownictwa Wysokościowego do ewentualnej współpracy ze śmigłowcami.
Dotąd ewakuowano 48 osób z Łęknicy oraz 12 z Przewozów. Wszystkie znalazły schronienie u rodziny. Jednak, jak podkreśla Jarosław Śliwiński, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW, Wojewoda jest gotowa udostępnić zagrożonym gminom pompy wodne oraz łóżka, śpiwory i koce.
Jak wynika z prognoz hydrologicznych, spodziewana fala ma dotrzeć do Przewozu 8 sierpnia w godz. 18:00-22:00 i wynieść 765 cm, zaś w Gubinie spodziewana jest 9 sierpnia między 22:00 a 24:00, kiedy woda osiągnie stan 570 cm.
– Należy zwrócić uwagę na specyfikę rzeki górskiej, jaką jest Nysa Łużycka – podkreślał dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Krzysztof Kitkowski- Mamy do
czynienia z szybkim nurtem, który w krótkim czasie przepływa przez kolejne tereny. Dzięki temu szkody wyrządzone przez wodę nie powinny być duże.
Co ważne, dopływy Nysy nie powinny znacząco wpłynąć na stan Odry. Nie ma więc bezpośredniego zagrożenia dla nadodrzańskich miejscowości.
Autor: Źródło: LUW