W okresie od maja do sierpnia bieżącego roku, grupa specjalistów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Lubuski Krajobraz Kulturowy, wykonywało prace inwentaryzacyjne na terenie Parku. Było to nie lada wyzwanie, gdyż objęta pracami powierzchnia liczyła niemal 10 hektarów. Oznacza to, że pracujący przy mierzeniu i opisywaniu drzew musieli te czynności powtórzyć kilka tysięcy razy! Efektem ich ciężkiej pracy będą szczegółowe mapy i tabele inwentaryzacyjne, które pozwolą w przyszłości przeprowadzić rewaloryzację tego fragmentu Parku Mużakowskiego.
– Inwentaryzowanie starych założeń parkowych to zajęcie pracochłonne, czasem nawet monotonne, jednak satysfakcja, że włożony w nie wysiłek przełoży się na odzyskanie przez park choćby części swojej dawnej świetności, wiele rekompensuje – mówi dr inż. Monika Edyta Drozdek, główny koordynator całego projektu.
Bezpośrednią korzyścią aktualnie prowadzonych działań jest również fakt, że grupy pracujące w Parku na bieżąco raportują stare, obumierające drzewa mogące zagrażać odwiedzającym. Dzięki temu zostaną one odpowiednio zabezpieczone, a w wyjątkowych przypadkach – usunięte.
Akcja liczenia i mierzenia drzew była możliwa dzięki pomocy Narodowego Centrum Kultury, które dofinansowało projekt w ramach swojego programu „Kultura – Interwencje”.
Aktualnie wprowadzane są ostatnie poprawki na mapach. Już niedługo będziemy o kolejny krok bliżej do jeszcze piękniejszego Parku.
Autor: Paweł Hekman / źródło: Stowarzyszenie Lubuski Krajobraz Kulturowy