W VIII edycji konkursu na stypendia dla młodych wybitnych uczonych wpłynęło ponad 500 wniosków. Spośród nich wyłoniono 137 laureatów, którzy zdobyli co najmniej 90 punktów. Dr Monika Schönherr znalazła się na drugim miejscu. Najlepsi badacze, którzy nie ukończyli 35. roku życia mogą liczyć na ponad cztery tysiące złotych miesięcznie przez okres do 3 lat. W 2013 roku resort nauki przeznaczy na stypendia ponad 22 mln zł. Stypendia dla wybitnych młodych naukowców przyznawane są młodym badaczom zatrudnionym w uczelniach, w instytutach Polskiej Akademii Nauk lub instytutach badawczych. Wnioski składa instytucja zatrudniająca młodego badacza. Ocenie podlega m.in. dorobek naukowy kandydata, poziom prowadzonych badań, nagrody oraz udział w projektach międzynarodowych.
Dr Monika Schönherr jest absolwentką Uniwersytetu Zielonogórskiego. Skończyła studia magisterskie na kierunku filologia germańska w 2005 r., jest także finalistką konkursu dla najlepszego studenta Primus Inter Pares (2 miejsce). Po ukończeniu studiów magisterskich wyjechała do Würzburga otrzymując stypendium badawcze Fundacji im. Hermanna Niermanna. Wynikiem jej pobytu naukowego (2006-2009) na Uniwersytecie im. Juliusa Maximiliana w Würzburgu jest obroniona w 2009 r. praca doktorska.
Podczas studiów w Würzburgu otrzymała prestiżową nagrodę Fundacji DAAD dla najlepszego studenta zagranicznego. Na Uniwersytecie Zielonogórskim od 1 października 2012 r. pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Filologii Germańskiej.
Autor: Damian Łobacz