Prof. Spaczyński rozpoczął swoje krótkie wystąpienie od gratulacji dla Lubuszan i władz regionu. – Jako szef programu rządowego zmierzającego do zmniejszenia zachorowalności na raka szyjki macicy wielokrotnie bywałem w Lubuskiem z wykładami i szkoleniami. Na podstawie moich osobistych obserwacji mogę stwierdzić, że zrobiliście tu państwo piękną krainę. Możecie być dumni. Dobre drogi, odnowione budynki, szkoły i doskonały potencjał intelektualny mieszkańców. Myślę, że w uznaniu zasług na szczeblu oświaty, ochrony zdrowia powierzono państwu zorganizowanie kierunku lekarskiego. To wyraz dużej nobilitacji dla całego województwa. To duże osiągnięcie – mówił profesor.
Dodał też, że to ogromne wyróżnienie także dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. – To nieprawda, że tylko duże uniwersytety się liczą. Na przykład uniwersytet w Yale to mały ośrodek, w małym mieście, a jednocześnie jedna z najlepszych uczelni na świecie. Widząc wasze zaangażowanie, ogromny potencjał i pomoc ze strony władz regionu, Uniwersytet Zielonogórski ma szansę dołączyć to tych najlepszych ośrodków – podkreślił prof. Spaczyński.
Prof. zw. dr hab. n. med. Marek Spaczyński – specjalista w dziedzinach położnictwo i ginekologia oraz ginekologia onkologiczna. Kierownik Katedry Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej oraz Kliki Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Główny obszar zainteresowań prof. Spaczyńskiego obejmuje ginekologię onkologiczną, m. in.: diagnostykę i leczenie patologii (w tym nowotworów) szyjki macicy, endometrium, trzonu macicy, jajników, jajowodów, pochwy, sromu, piersi. W praktyce klinicznej Profesor stosuje szeroki wachlarz dostępnych metod diagnostyki i obrazowania, które umożliwiają wczesne wykrycie istniejących chorób narządów płciowych kobiecych. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie ginekologii i położnictwa. W latach 70-tych rozwinął na terenie Wielkopolski, a także w kraju ultrasonografię. Jako jeden z pierwszych wprowadził tzw. chirurgię płodu, czyli zabiegi polegające na leczeniu w czasie ciąży wodogłowia i zarośnięcia cewki moczowej.
W latach 2005-2010 był współtwórcą i inicjatorem Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, który ma na celu wyraźne obniżenie zachorowalności i umieralności kobiet z powodu tego nowotworu w Polsce. Do roku 2010 pełnił funkcję Kierownika Centralnego Ośrodka Koordynującego tenże Program. W latach 2003-2006 wybrany na Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, obecnie jest redaktorem naczelnym miesięcznika naukowego Ginekologia Polska.
Członek towarzystw i rad naukowych, krajowych i zagranicznych, m. in. PTG, FIGO, EBCOG, ECCA, Rady Naukowej Instytutu Ginekologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Członek Honorowy Słowackiego Towarzystwa Ginekologiczno – Położniczego (od 2005), Honorowy Członek PTG (od 2006). Autor licznych prac oryginalnych, ponad 800 publikacji w formie artykułów, doniesień i streszczeń; redaktor i współautor kilkunastu podręczników.
Autor: Paweł Hekman / lubuskie.pl