KULTURA:

W pułapce myśli

Niektóre z nas odreagowują zły nastrój wychodząc na spacer lub na zakupy. Czasem do odzyskania humoru wystarczy zwykły odpoczynek i drobne przyjemności takie jak np. lektura dobrej książki, gorąca kąpiel z olejkami czy (zgubna niestety dla figury) paczka orzeszków w czekoladzie :).

Ale co robić, kiedy zły nastrój nie chce cię opuścić? Co sprawia, że niektóre z nas tak często wpadają w dołek mimo braku wyraźniej przyczyny i problemu, który wymaga rozwiązania? Odpowiedzi szukaj w swoich myślach!

Nie ufaj swoim myślom

Myśli nie zawsze są prawdziwe, ponieważ stanowią nie zawsze słuszne interpretacje tego, co nam się przytrafiło. A to co myślisz ma decydujący wpływ na twoje samopoczucie. Ta sama sytuacja może mieć dla różnych osób inne znaczenie i dlatego, w tej samej sytuacji, dwie osoby mogą czuć się zupełnie inaczej.

Negatywne myśli podtrzymują i wywołują zły nastrój, dlatego warto sprawdzić, czy na pewno trafnie opisują to, co się zdarzyło. Być może pewne sprawy wydają ci się gorsze, niż jest to w rzeczywistości?

Sprawdź, czy wpadłaś w pułapkę

Jeśli chcesz lepiej się poczuć przyjrzyj się temu, co myślisz. Sprawdź, czy twoje wnioskowanie i interpretacja tego, co się dzieje nie jest zbyt pochopna. Być może wpadałaś w pułapkę, a do twojego myślenia wkradły się błędy, które nie pozwalają ci uwolnić się od złego nastroju?

Zastanów się, czy masz skłonności do popełniania następujących błędów:

• Uogólnianie – czyli wyciąganie zbyt daleko idących wniosków na podstawie pojedynczych zdarzeń, częste używanie słów: "zawsze" , "nigdy";

• Dokonywanie skrajnych ocen
– myślenie w kategoriach "czarne-białe" i nie dostrzeganie odcieni szarości, które przeważają w codziennym życiu;

• Przewidywanie przyszłości i katastrofizacja
– prognozowanie negatywnego scenariusza wydarzeń, zakładanie, że coś się stanie, uznawanie domysłów za pewnik bez sprawdzenia i przekonania się co się naprawdę wydarzy;

• Czytanie w myślach – odgadywanie tego co inni mieli na myśli, wiara we własne domysły bez sprawdzenia czy są słuszne;

• Selekcja informacji i myślenie jednotorowe – pomijanie pozytywnych informacji, koncentracja na negatywach, umniejszanie roli tego co pozytywne, wyolbrzymiane tego co negatywne;

•"Muszę" i "Powinnam" – sztywna koncepcja tego jak powinniśmy się zachować, przecenianie negatywnego znaczenia sytuacji, jeśli nie sprostamy pewnym oczekiwaniom.

Jeśli okaże się , że często wpadasz w takie pułapki, popracuj nad nowym, korzystniejszym i bardziej realistycznym sposobem postrzegania świata. Zrozumienie błędu, jaki popełniasz może ci pomóc inaczej zareagować na dręczące cię negatywne myśli . Przekonasz się, że w wielu przypadkach możesz sama wiele zrobić, aby uchronić się od złego nastroju!

 

Autor: źródło informacji: INTERIA.PL, Małgorzata Zwolak-Kamińska

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00