LUBUSKIE:

POZ wchodzi na wyższy szczebel. W poradniach pojawili się koordynatorzy

Narodowy Fundusz Zdrowia stawia na wzmocnienie profilaktyki w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. W związku z tym w poradniach pojawili się koordynatorzy. Ich głównym zadaniem jest dbałość o lepszą komunikację na linii lekarz – pacjent.

W pierwszym etapie koordynatorzy skupiają się przede wszystkim na poprawie zgłaszalności na badania profilaktyczne. Mówi Joanna Branicka, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia w lubuskiem.

Na przykład program chorób układu krążenia. Mammografia, cytologia oraz poprawa zgłaszalności na badania osób 40+. Koordynator ma przypominać pacjentom o zgłaszaniu się na badania, gdzie można je wykonać. 

Od 1 stycznia 2022 roku do programu włączane będą kolejne schorzenia i choroby. Mowa tutaj między innymi o chorobach tarczycy oraz cukrzycy. Branicka wyjaśniła także, że zatrudnienie koordynatora nie jest obowiązkowe.

Placówki POZ mogą, ale nie muszą zatrudnić koordynatora. Jeśli jednak się zdecydują, należy złożyć odpowiedni wniosek do NFZ. Jest to oczywiście odrębnie finansowane.

Pojawienie się koordynatorów to pierwszy krok w rozwoju POZ oraz wzmocnieniu opieki nad pacjentem. Kolejnymi etapami będzie między innymi wprowadzenie wizyty kompleksowej dla pacjentów z chorobami przewlekłymi oraz poszerzenie dostępnych badań diagnostycznych, zlecanych przez lekarza POZ.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00