KULTURA:

Nie karać. Leczyć, rozumieć i szanować.

Przez trzy dni dyskutowano nad rekomendacjami do – mającego się odbyć w przyszłym roku w marcu – Posiedzenia Wysokiego Szczebla ONZ zajmującego się polityką narkotykową. Zadaniem delegacji NGO było utworzenie dokumentu, przedstawiającego przez ostatnich 10 lat przemyślenia, doświadczenia i postulaty ich sektora w dziedzinie redukcji szkód oraz pomocy osobom uzależnionym.

Powstał jednomyślnie podpisany kilkunastostronicowy dokument zawierający najważniejsze postulaty, co trzeba więc uznać to sukces bowiem nad polityką narkotykową dyskutowali reprezentanci o naprawdę bardzo różnych doświadczeniach – zarówno tych którzy działają na polu redukcji szkód WB czy Holandii, jak i Rosji i Chin. Bezsprzecznie wszyscy zgodzili się z tym, że osoby uzależnione poddawane leczeniu powinny mieć dostęp do takich możliwości terapii które biorą pod uwagę ich indywidualne potrzeby – nie dla każdego bowiem człowieka najlepszym sposobem leczenia jest wysłanie go do zamkniętego ośrodka na kilkanaście miesięcy; dla wielu ludzi najskuteczniejszą formą zdrowienia jest choćby podawanie metadonu – substytutu który daje szansę na leczenie a jednoczesne normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Kolejną kwestią co do której zaistniała jednomyślność był apel o humanitarne traktowanie chorych.Zgoda dotyczyła także faktu, iż działania na polu redukcji szkód dla osób aktywnie biorących narkotyki – jak punkty wymiany igieł – jest niezbędne, choćby po to by zapobiegać zakażeniom.

Niestety, na spotkaniu nie było delegacji z Polski.

Dokument zawierający rekomendacje, przetłumaczony na język polski będzie wkrótce dostępny na stronie www.unic.un.org.pl Autor: Maja Ruszpel / www.ithink.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00