KULTURA:

XXV-lecie PaKI

Statystyki nie pozostawiają wątpliwości – Zielona Góra trzęsie PaKĄ. Tutejsze kabarety są najczęściej nagradzanymi uczestnikami przeglądu. Po zsumowaniu grand prix, a także nagród I, II i III, wychodzi, że zielonogórskie załogi stanowią 17% wszystkich laureatów PaKI. Wyprzedzamy Kraków o jakieś 3,5 %, a o 7% wygrywamy z Warszawą. Trzykrotnie udało się nam zdobyć główne trofeum. W tej materii Kraków wyprzedza nas o jedno Grand Prix.

Zamierzchła przeszłość

Dwukrotnym triumfatorem PaKI był kabaret Potem, który zgarnął nagrody w 1986 i 1987 roku. W 1988 nagroda również powędrowała do bachusowego grodu. Wszystko za sprawą Drugiego Garnituru, w skład którego wchodzili znani z Potem Joanna Kołaczkowska (wówczas Joanna Chuda), Władysław Sikora, Dariusz Kamys, a także lider zespołu Raz, Dwa, Trzy Adam Nowak. Warto zaznaczyć, że na dotychczasowe dwadzieścia cztery edycja przeglądu, jury tylko trzynaście razy zdecydowało się przyznać Grand Prix. Rok później trofeum przywiózł Barszcz z Krokietem. Tym razem była to „jedynie” nagroda za I miejsce, bowiem Grand Prix przyznano kabaretowi… PAKA. Czy nazwa zespołu pomogła w zdobyciu nagrody, nie wiadomo. Pewne jest jednak, że PAKA również wywodzi się z jakiejś Góry. Tym razem Jeleniej, ale dobre i to. Przez kolejne trzy lata jury nie przyznało nagród, przynajmniej oficjalnie. Wiadomo, że w czołówce najlepszych programów PaKI z 1990 roku znajdował się występ Teatru Absurdu ŻŻŻŻŻ, dowodzonego przez Władka Sikorę. W 1991 i 1992 jury doceniło natomiast Potem.

Mniej zamierzchła przeszłość

Na kolejne wyróżnienia tutejsi twórcy czekali do 1994 roku, kiedy kabaret Ciach wrócił z II nagrodą. Rok później formacja zdobyła statuetkę za III miejsce. O jedną pozycję wyżej uplasował się wówczas Grzegorz Halama. Z jakim miastem kojarzy się Halamę? Brawo, świetna odpowiedź. W późniejszych edycjach pośród nagrodzonych znajdowały się jeszcze kabarety Słuchajcie, Jurki i Babeczki z Rodzynkiem.

Jurorzy PaKI przez lata ograniczali się jedynie do przyznawania wspomnianych wcześniej nagród. Zdarzało się, że nie wykorzystywali całego wachlarza dostępnych wyróżnień. Od 2006 roku na stałe pojawiła się nagroda za najlepszy rekwizyt. Incydentalnie pojawiały się wyróżnienia m.in. za najlepszy skecz. W tej kategorii w 2006 roku jury uhonorowało Hlynur za „Skandynawski romans”. Kabaret zyskał w tym samym roku prawo do Wylewnego Pożegnania Jerzego Stuhra Przed Jego Odlotem Balonem Młodych Z Rynku Głównego W Krakowie. Prawda, że wyjątkowe wyróżnienie?

Teraźniejszość

Przeszliśmy eliminacje, ale postanowiliśmy odpuścić sobie PaKĘ w tym roku – deklaruje Owsik z Hlynura. Całe szczęście, podobnych decyzji nie podjęli członkowie kabaretu Nowaki, a także Babeczek z Rodzynkiem. Obie formacje będzie można zobaczyć w finale tegorocznego przeglądu. Zaciskamy kciuki, bo wygrać PaKĘ to sukces. Ale wygrać jubileuszową to sukces wyjątkowy. Początek zmagań 1 kwietnia. Czy nie wydaje się Wam, że prima aprilis to idealny dzień na inaugurację kabaretowej imprezy?
 

Autor: Maciek Kancerek

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00