Uniwersytet Zielonogórski będzie kontynuował współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Dziś władze obu uczelni spotkały się, aby przedyskutować dalsze wspólne plany.
– Widzimy tutaj bardzo duży potencjał dla wymian studenckich w ramach programu Erasmus. Uczestniczymy też od lat we wspólnych sieciach badawczych – mówiła prof. Justyna Patalas-Maliszewska, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą UZ.
Jednym z ważnych czynników jest umiędzynarodowienie i prowadzenie działań razem z przedsiębiorstwami. A współpraca w ramach sieci badawczych powoduje to, że otrzymamy lepsze wyniki jako uniwersytet w ewaluacji działalności naukowej. Mamy nadzieję, że przyczyni się to do zwiększenia efektywności naszej działalności na arenie międzynarodowej.
– Najważniejszy dla naszej uczelni jest ten poziom akademicki współpracy – tłumaczył prof. Maximilian Eibl, prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz.
Dla mnie to zawsze jest bardzo ważne. Umożliwiać naszym studentom poznawanie innych krajów, jak i ściągać zagranicznych studentów na nasz Uniwersytet. To jest coś, co powinniśmy robić na arenie europejskiej. Wymiany ludzi, wiedzy, poznawanie siebie nawzajem. Takie działania wspomagają rozwój.
– Razem współpracujemy też z firmami w obszarze inżynierii mechanicznej w zakresie zrównoważonej produkcji – dodaje prof. Martin Dix.
Myślę, że to jest ważne dla obu uniwersytetów, żeby wspólnie prowadzić takie badania. A później udostępniać rozwiązania w przemyśle. Jesteśmy dobrze zgrani, bo mamy wokół swoich uczelni firmy z tych samych branż, z którymi współpracujemy na podobnym poziomie.
Zwieńczeniem dzisiejszego spotkania było podpisanie porozumienia na dalszą współpracę.