ZIELONA GÓRA:

Grünberskie spirytualia [Nieznana Zielona Góra]

Grünberskie spirytualia to nie tylko Bergschlossbrauerei, Raetsch czy Buchholz. W Grünbergu swoją filię miała także jedna z największych wytwórni koniaków w Niemczech, która istnieje do dzisiaj – Weinbrenerei Scharlachberg Aktiengesellschaft z Bingen nad Renem!

Choroby winorośli, zmieniająca się sytuacja na rynku alkoholowym oraz trwająca ekspansja firmy spowodowała, że Scharlachberg przejął w 1900 roku niewielką wytwórnię alkoholi Leonhardta przy Lansitzer Strasse 31 (dziś ul. Stefana Batorego 55).

Weinbrenerei Scharlachberg AG wprowadzał na rynek wyłącznie winiaki długo leżakowane i dojrzałe, co wiązało się z wielkimi powierzchniami do przechowywania alkoholi. Początkowo alkohole produkowane były z winogron pozyskiwanych z okolicznych winnic Grünbergu. Jednak z biegiem czasu produkcja została zwiększona, co spowodowało, że zaczęto sprowadzać surowiec oraz wina z innych rejonów Niemiec, które w Grünbergu były przetwarzane. Zakłady zaczęły się także rozbudowywać powiększając istniejące tłocznie i leżakownie.

Grünberski zakład dysponował jedną z najnowocześniejszych aparatur destylacyjnych w całych Niemczech. To właśnie tutaj rozlewany był najbardziej znany produkt tej firmy – winiak “Meisterbrand Scharlachberg”, który produkowany jest do dzisiaj będąc chlubą firmy.

Zakłady istniały do końca II wojny światowej, a następnie obiekty zostały przejęte przez Delegaturę Dyrekcji Państwowego Monopolu Spirytusowego w Poznaniu. W 1950 roku budynki zostały przekazane Wojewódzkiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego.

Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.

Projekt malowidło reklamowego współdzielonego z Bergschlossbrauerei, które miało się znaleźć na jednej z zielonogórskich restauracji.
Zbiory Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

Zabudowania fabryczne wg Stadtmessung z 1925 roku.

Dawna wytwórnia Weinbrenerei Scharlachberg AG.
Stan na dzień 10.04.2018 r.
Fot. autor

 Zabudowania fabryczne “Cognakbrenerei Scharlachberg” na planie z 1906 roku.
Zbiory Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.

 

Jeden z rachunków zielonogórskiej fabryki oraz kartka notesowa do gry w skata.
Zbiory własne.
Inny rodzaj winiety rachunków firmowych.
Zbiory Archiwum Państwowego w Zielonej Górze.
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00