SPORT:

Tropem rowerowych szlaków

Tym razem zaniosło nas do Kotliny Jeleniogórskiej, a to uwierzcie wymarzone miejsce dla miłośników dwóch kółek. Do Jeleniej Góry z jednośladem bardzo łatwo się dostać. Mamy bezpośredni, bardzo wygodny szynobus z Zielonej Góry (bilet studencki kosztuje ok. 14 zł plus na rower- 4,50zł). Wybrałyśmy mniej znane okolice, ale niezmiernie piękne…

Od Gór Kaczawskich na Górę Szybowcową

Jelenia Góra PKP→ Pilchowice Zapora PKP→ Nielestno→ Czernica→ Płoszczyna→ Jeżów Sudecki→ Góra Szybowcowa, Aeroklub Jeleniogórski→ Jelenia Góra

Czas: ok. 4 godzin
Dystans: 38 km

1.    Jelenia Góra PKP- ze stacji udajemy się pociągiem do Pilchowic, najlepiej wybrać pociąg jadący w stronę Lwówka Śląskiego, Legnicy.
2.    Pilchowice Zapora- piękna miejscowość leżąca w Dolinie Bobru. Wysiadamy z pociągu nad samym jeziorem, którego wody spiętrza zapora wybudowana w latach 1904- 1912 jest drugą co do wielkości (po Solinie) w Polsce. Przejeżdżamy przez Pilchowice poruszając się cały czas główną drogą w stronę Lwówka Śląskiego.
3.    Nielestno- w Nielestnie opuszczamy główną drogę i odbijamy na prawo w kierunku Czernicy i Świerzawy.
4.    Czernica- podróżujemy wzdłuż głównej drogi prowadzącej przez tę miejscowość aż do drogowskazu, który przy sklepie spożywczym mówi, że musimy skręcić w prawo w kierunku Płoszczyny. Teraz czeka nas 4 km pod górkę…
5.    Płoszczyna- po pokonaniu morderczego podjazdu możemy poczuć się jak prawdziwi kolarze MTB. Dołączamy do równolegle biegnących szlaków rowerowych- żółtego i czarnego. Tymi szlakami podążamy aż do Jeżowa Sudeckiego- z górki, na szczęście.
6.    Jeżów Sudecki- Góra Szybowcowa- w Jeżowie tym razem za niebieskim szlakiem rowerowym skręcamy w lewo i…2, 9 km podjazdu, pod górkę…ale za to jakie krajobrazy- przekonajcie się sami.
7.    Góra Szybowcowa- góra położona na granicy Gór Kaczawskich i Kotliny Jeleniogórskiej, stąd rozpościera się widok na Karkonosze, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Na szczycie znajduje się powstały w 1946 roku Aeroklub Jeleniogórski, jednak jego początki sięgają jeszcze czasów przedwojennych. Do dziś funkcjonuje tam ośrodek szkoleniowy paralotniarzy i szybowników. Jest również restauracja „u czarownic” gdzie wysłuchać można  wielu ciekawych historii dotyczących tego miejsca.

Z Góry Szybowcowej krętą drogą zjeżdżamy z zawrotną prędkością do Jeleniej Góry i tu kończy się nasza wyprawa. Trasa kondycyjnie nie należy do łatwych (ok. 7 km podjazdów), jednak naprawdę warto. Mnóstwo pięknych widoków, w każdym zakamarku coś ciekawego do zwiedzenia. Trasę urozmaicają wspomniane już podjazdy i liczne serpentyny.  Świetny pomysł na kilkudniowy wyjazd. Polecamy.


Do plecaka polecamy zabrać:
o    Góry i Pogórze Kaczawskie  wyd. PLAN
o    Okolice Jeleniej Góry- mapa rowerowa wyd. PLAN
Autor: Magdalena Koleina, Paulina Polan

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00